streda 12. septembra 2018

Recenzia: Franz Kafka- Proces // +tip na youtube kanál o literatúre

Proces som dočítala už pred dvomi týždňami a odvtedy sa snažím dať si dokopy myšlienky. Kafku určite každý pozná, je to asi celosvetovo najznámejší český autor. V Česku a na Slovensku patria jeho knihy aj medzi povinné čítanie na gympli. My sme teda mali povinnú len jeho poviedku Premena, ale učili sme sa aj o Procese, Zámku, no a listy jeho otcovi učiteľka použila ako vysvetlenie celej jeho tvorby.

Existencialista, nábožensky založený Žid, kreslil expresionistické skeče, neznášal svoju prácu v banke a na úrade, chcel len písať a s tým sa zveroval najmä svojmu jedinému priateľovi Maxovi Brodovi. Veľa ľudí si Kafku predstavuje ako človeka zahĺbeného do seba, do svojich myšlienok a s nenávisťou voči sebe. 

Ja si myslím, že to je hlúposť.
 Dôkazom sú podľa mňa práve jeho romány.

A ak niekto tvrdí, že Proces je vážna kniha, ktorej čítanie je len sprostredkovaním utrpenia autora, podľa mňa sa vážne mýli. Vlastne to bola veľmi zábavná kniha, aspoň pre mňa, často som sa na niečom zasmiala a väčšinu času som sa cítila, akoby som čítala detektívku a napäto čakala, čo sa stane. Ako prvé vám dám tip na super youtube kanál Na potítku. Robia videá o rôznych, no najmä českých spisovateľoch. Tu si môžete pozrieť video konkrétne o Kafkovi:


Ich kanál mám fakt rada, určite si kuknite všetky videá aspoň päťkrát raz.

O čom Proces je?
Ak neviete, o čom Proces je, v skratke ide o hlavnú postavu pána K. Jedného dňa k nemu prídu neznámi muži a oznámia mu, že je obžalovaný a že prebieha v jeho veci proces. On ale netuší, čím sa previnil, ale všetci mu neustále opakujú, že jeho proces je vážny a nie je na dobrej ceste.

Prečo mi pripadá Proces zábavný? Je to dosť zapríčinené aj tým, že dostávame len toľko informácií, ako K. My vlastne nevieme, kto on je a prečo by sme mu mali dôverovať! Z jeho konania je to diskutabilné, keďže ani k ženám v príbehu sa nie vždy správa najlepšie... 
A to, že K. je akoby neschopný vyjadriť svoje myšlienky alebo presvedčiť iných, že ja naozaj nevinný, aj keď je, to spôsobuje aj v nás samých zúfalstvo, no potom si spomenieme, že my vlastne nevieme, čo je pravda. Je to ale črta viacerých Kafkových románov, tá neschopnosť komunikácie. 

Ale úprimne, knižku som čítala s tým, že som nebrala ohľad na autora, a ak by sme sa chceli dostať k čo najobjektívnejšej interpretácii, je to pri Kafkovi asi potrebné. Táto moja interpretácia je veľmi subjektívna.


Je naozaj neuveriteľné, akými všetkými možnými spôsobmi sa dá Proces interpretovať práve aj s ohľadom na Kafku. Tú hrozbu blížiaceho sa procesu, presne ten pocit úzkosti, akoby vás stále niekto súdil a tak nemôžete žiť svoj život, určite vie každý stotožniť s niečím vo svojom živote. Ja sa tak tiež často cítim, vlastne nech idete kdekoľvek, ľudia vás budú hodnotiť a súdiť a vy ste v neustálom procese do konca života. A dá sa s tým vysporiadať len tak ako chcel K., že sa na to vykašlete.
Pozerala som jedno video, ktoré rozprával viac nábožensky založený človek. On v Procese videl neuveriteľné množstvo alúzií a referencií na Bibliu.
Potom vraj niekto v románe vidí stav spoločnosti a úradov keď sme boli súčasťou Rakúsko- Uhorska, teda keď Kafka žil.

Ja si stále hovorím, že to bude taký mix, ale nie som odborník ani na dejiny a ani na náboženstvo. Jediné, čo viem naisto je, že po psychologickej stránke je to geniálne. Aspoň, čo sa týka mojej psychiky, hh.


Nie je to dlhá kniha a ja som sa do nej ponorila tak, že som ju prečítala za pár dní. Ak máte radi knihy, v ktorých ide najmä o psychiku postáv, určite si Proces zamilujete tak, ako ja.

A ak ste ju už čítali, určite mi napíšte do komentárov, ak máte iný názor. Veľa recenzií na internete je totiž skôr negatívnych.

S láskou, Alžbeta.

4 komentáre:

 1. Tak zrovna od Kafky jsem nic nečetla. Nevím proč, ale podle jedné ukázky v čítance jsem tenkrát získala dojem, že to nebude to pravé pro mě :) Nakonec jsem zvolila k maturitě jiné knihy :)Ale moc pěkný článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kafku som nečítala, vždy sa mi zdalo, že je to niečo, čo bude nejako nezrozumiteľné... Taký dojem som mala dosť často pri knihách cca od 20. storočia, ktoré nie sú úplne realistické. Keď tu spomínaš rôzne možné interpretácie, tak si neviem vybrať medzi dvoma postojmi: 1. Tak to už vôbec nebudem vedieť, ako to autor myslel. 2. Nevadí, nájdem si nejakú "svoju" interpretáciu, vďaka ktorej tá kniha bude mať pre zmysel.

  Vďaka za youtube odkaz (pozrela som si, o akých dielach hovoria, a niektoré by som si pozrela), tu je ďalší tip: https://www.youtube.com/playlist?list=PL4hnbqNUUmgQTf4yN12PINP0q0QJFInxa. Síce som odtiaľ ešte nič nevidela, ale vyzerá to dobre, chcem sa tam na niektoré rozbory diel pozrieť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, tieto videá som už všeetky videla, mluvíci hlavy UK sú skvelé, vlastne vôli týmto videám som si prečítala Kunderu aj Hrabala, ktoré boli geniálne. Každopádne ale ďakujem za tip!
   Čo sa týka tých viac interpretácií Kafku, skôr som tým myslela, že sa vôbec nemusíš báť ho čítať, pretože každý si ho nejako vysvetlí. A teda je vlastne jedno ako. Či to bude mať niečo objektívne alebo to bude len tvoja interpretácia, nejaká sa nájde. Pretože je to veľmi jednoduché a zábavné, vôbec nie nezrozumiteľné alebo nerealistické ako vravíš. A paradoxne, keď sa nad tým zamyslíš, realistické knižky sú často od reality vzdialené omnoho viac, pretože nikto nerozpráva naozaj tak ako v knižkách a čas neplynie tak ako v knižkách a naše myšlienky a činy nie sú také jasné.

   Odstrániť
  2. Tak to som rada, že mám od teba tento dobrý ohlas na Mluvící hlavy, ja som to zatiaľ nepozerala, takže som rada, že sa mám na čo tešiť! :) Viem, na čo myslíš s tým (ne)realizmom realistických knižiek, myslela som to tak, že pri nich "viem, čo sa práve deje". ;)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).