piatok 11. januára 2019

10 najlepších kníh, ktoré som prečítala v roku 2018

V roku 2018 som mala šťastie na skvelé knihy, za čo určite vďačím aj tomu, že sledujem blogy a aj vlogy (tie len zahraničné bohužiaľ, máte nejaké tipy?), ktoré majú podobný vkus na knihy ako ja. Prečítala som za rok asi 50 kníh a vybrala som 10, ktoré boli pre mňa tie najlepšie! Zoradila som ich podľa toho, ako sa mi páčili, no skôr preto, že je to zábavné, ale každá by mohla byť kľudne aj prvá... :) 


10.

Malá knižka, ktorá bola niečo na pomedzí poézie a prózy. Najviac ma na nej nadchla experimentálnosť a originálnosť vyjadrenia, to, ako opísala pocit zo straty niekoho veľmi blízkeho. Viem, že veľa ľuďom by mohla pomôcť a je to snáď najoriginálnejšia kniha, ktorú som tento rok prečítala.

Celá moja recenzia.


9.

Leto som veľa času trávila v Prahe a preto som sa rozhodla objaviť aj niektorých českých autorov. Nakoniec som prečítala dvoch a ani s jedným som nešliapla vedľa. Príliš hlučná samota je príbeh Hanťu, ktorý už ,,třicet pět let pracuji ve starém papíře, a to je moje love story. Třicet pět let lisuji starý papír a knihy, třicet pět let se umazávám literami, takže se podobám naučným slovníkúm, kterých jsem za tu dobu vylisoval jistě třicet metrákú, jsem džbán plný živé a mrtvé vody, stačí se maličko naklonit a tečou ze mně samé pěkné myšlenky, jsem proti své vúli vzdělán, a tak vlastně ani nevím, které myšlenky jsou moje a ze mně a které jsem vyčetl..." Čo sa stane, keď mu jeho myšlienky, ktoré si starostlivo ukladal do zlisovaných balíkov papiera a cucal z vyradených kníh, nová éra socialistickej brigády vezme?!

Ak vás zaujala, prečítajte si aj môj rozbor!


8.

(sl. preklad Súmrak dňa)
Príbeh Stevensa, anglického komorníka 20. storočia, obdobie, kedy nad týmto povolaním už zapadá slnko... Príbeh o zachovaní si dôstojnosti, o tom, čo nás to stojí, o Anglicku a anglickej mentalite. Krásny jazyk, knižku som čítala v origináli, takže neviem povedať, aký je preklad, ale v angličtine bolo najkrajšie to, ako sa aj s nami Stevens rozprával jeho typicky zdvorilým spôsobom.


7.

Román, v ktorom sú postavy stratené a osamelé; ako prvočísla. Vždy sa k niekomu len približujú, no nikdy k nikomu naozaj nepatria... Naozaj krásny psychologický román, príbeh tých, ktorý sa nikdy nevysporiadajú so životom a ich pocitom stratenosti v ňom; geniálny pohľad do myslenia.
,,Chcelo sa mu povedať, že sa rád učí, lebo to môže robiť sám, lebo všetko, čo študuje, je už mŕtve, studené a dávno prežuté. Chcel povedať, že všetky strany učebníc majú rovnakú teplotu, že ti dajú čas vybrať si, že neublížia a ani ty nemôžeš ublížiť im. No mlčal."

Moja celá recenzia.


6.

Prvá kniha, vďaka ktorej som sa začítala do reportážnej literatúry of Absyntu. Vďaka nej som sa dozvedela o poorisme, keďže táto knižka nás tak pomyselne vezme na ,,tour de chudoba" do Filipín. Veľmi sugestívna a na nič z nej nezabudnete.

Moja celá recenzia.


5.


Postmoderna je fascinujúca a ak neviete čo to je, táto kniha je jej zosobnením. Príbeh je o tebe. Hlavná postava si ty, Čitateľ, a práve začínaš čítať nový román od Itala Calvina Keď cestujúci jednej zimnej noci...
Kniha o čítaní kníh, o živote čitateľov.

Moja celá recenzia.


4.

Ani neviem, ako opísať genialitu tejto knihy; pretože taká naozaj bola. Nietzschova filozofia Večného návratu hovorí o živote, ktorý sa bude večne opakovať, teda každé naše rozhodnutie, každá udalosť v našich dejinách, stále dokoola a dookola... No náš život sa neopakuje. Všetko, čo urobíme, každé naše rozhodnutie sa udeje len raz; práve to nás ale často desí. ,,Einmal ist keinmal", raz je nikdy. Myšlienka, ktorou je tento román otvorený a celý presiaknutý. Hlavné postavy, Tereza, Tomáš a Sabina, sa snažia s touto nesnesitelnou lehkostí bytí vyrovnať, a Kundera na ich pozadí vytvoril akúsi ,,encyklopédiu komunizmu pre začiatočníkov".

Prečítajte si celý môj rozbor diela.


3.

Anglicko v dobe beatnikov a hipisákov: 60. roky v Bristole a Stella; jej život od chvíle, kedy ako malé dievča žije s mamou až do chvíle, kedy má 50 rokov a sama je mamou 3 detí. Niečo na rozmedzí tzv. domácej fikcie (veľa prania, starania sa o deti a žehlenia) a veľkej, hlbokej drámy odohrávajúcej sa medzi riadkami. A mňa očarila.

Celá moja recenzia.


2.

Kniha, o ktorej doteraz neviem napísať recenziu. Som si ale istá, že ju mnohí z vás čítali a vlastne hovorí sama za seba. Príbeh dvoch priateliek, Eleny a Lily, na pozadí Neapol a... Naozaj neuveriteľne výborne, geniálne napísané.


1.

(sl. preklad Búrlivé výšiny)
Áno, áno, ako prvú som musela dať moju tohtoročnú lásku a nie, nikdy predtým som ju neprečítala... Wuthering Heights. Takisto som o nej doteraz nedokázala napísať recenziu a dať do slov všetko, čo o nej chcem povedať, je pre mňa sakramentsky ťažké!
,,If I were in heaven Nelly, I should be extremely miserable." 
,,Nelly, v nebi by mi bolo strašne."
Snáď sa mi niekedy podarí slovami opísať všetko, čo chcem, zatiaľ vám len poviem, že je geniálna (iné slovo som zatiaľ na jej opísanie nenašla...).Dúfam, že ak sa rozhodnete si ktorúkoľvek prečítať, nebudete sklamaní; úprimne si myslím, že sú to tie najlepšie knihy. A ak ste niektorú z nich čítali, určite mi napíšte, či so mnou súhlasíte!

 A tiež mi napíšte, ktoré knihy boli tie vaše naj (ak ste napísali článok, bude super, ak mi napíšete link naň, tieto články mám veľmi rada!).

S láskou a veľa pozdravmi, A.

3 komentáre:

 1. Bystré dievča som už párkrát obkukávala, ale ten môj strach, že mi to nesadne. Predsa to nie je úplne môj štýl kníh, ktoré ma bavia. Ale snáď raz sa k tomu dostanem, ak sa odvážim. A pri Neapolskej ságe zažívam to isté. Kúpiť alebo nekúpiť. Dilema minulého roka.
  Búrlivé výšiny... to je...nenachádzam slová. Pre mňa je síce Jana Eyrová väčšia srdcovka, ale Búrlivé výšiny od Emily, nikdy nezabudnem na ten pocit, keď som knihu prečítala. A cítila som sa taká...prázdna? Skrátka bolo mi to veľmi všetko ľúto. (Mala som 14 myslela som si, že všetko má šťastný koniec). Mala by som si dať rereading obidvoch kníh, čo najskôr.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pekne tie knihy opisuješ, Keď cestujúci jednej zimnej noci... znie zaujímavo a Neapolskú ságu mám v hľadáčiku. :) Inak som z tvojho zoznamu kvôli škole čítala Remains of the Day a Wuthering Heights. Obe vnímam ako jedny z lepších klasík, majú čosi do seba, ale na zoznam naj by sa mi nedostali. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anoo tak to ja som ich pôvodne čítala tiež kvôli škole! Čo študujes ak sa môžem opýtať? :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).