sobota 17. marca 2018

Anna Gavalda- Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal // recenzia

Francúzska literatúra aj filmy sú celkom špecifické. No nedá sa povedať, že by bolo ktovieako ťažké ich charakterizovať. Sú o vzťahoch. Neukazujú nám veľké drámy, ako to býva väčšinou v tých amerického pôvodu.

Len tie malé, ľudské, ktoré napokon, tvoria náš život najväčšmi.

A presne o takých je aj zbierka poviedok francúzskej spisovateľky Anny Gavaldy Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal.


Presne, stroho, bez zbytočného zveličovania


Zdanlivo banálne situácie v knihe ovplyvnia životy postáv najviac. Je úžasné, ako Anna v knižke dokázala povýšiť tieto banálne situácie na niečo dôležité a naopak, vážne situácie nijako nezdôrazňovala. Funguje to dokonalo. Anna píše veľmi strohým štýlom a tak sa jej poviedky čítajú veľmi ľahko a rýchlo. Určite nečakajte kvetnaté dlhé opisy. Do tejto útlej knižky sa vošlo 19 poviedok. A písmo je veľké.

Nie tak známa, no neprehliadnuteľná


Od Anny, ktorá je vo Francúzsku veľmi populárna som čítala viac kníh. Konkrétne najviac sa mi páčila knižka Pár gramov pohody. Ďalšie, ktoré som čítala boli Lepší život a Miloval som ju. U nás na Slovensku nie je autorka až tak známa, ale predsa len ju nejde prehliadnuť. Keď si od nej prečítate jednu knihu, budete chcieť viac.


Ľahšie čítanie

Celkovo si myslím, že knižka patrí medzi ľahšie čítanie. Nechcem prezrádzať do podrobna, o čom poviedky sú. No napriek ich mierneho pesimistickému ladeniu ma naplnili chuťou do života.

Myslím si, že túto knižku by si mal prečítať každý. Najmä by som zdôraznila, že to nie je kniha len pre ženy, čítal ju a zbožňuje ju aj môj brat (ako aj knihu Lepší život, ktorú tiež po tejto prečítal). Ktokoľvek. A som si takmer istá, že sa mu bude páčiť. Je veľmi úprimná. 

Presvedčí vás

Že nakoniec presne to, čo všetci potrebujeme, je len aby nás niekto, niekde čakal...


Moje hodnotenie


Vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2015, preložila Gabriela Uhlárová, počet strán 224


4 komentáre:

 1. To nevypadá vůbec špatně, po knize se poohlédnu.. :) Krásná recenze! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite sa po nej pozri, a ďakujem :)

   Odstrániť
 2. O knižke počujem/ čítam po prvý krát teraz u teba a musím priznať, že keby som okolo nej v kníhkupectve prešla, asi by ma nijako zvlášť nezaujala, avšak z tvojho článku musím zmeniť názor. Preto ma aj z väčšej časti baví čítať rôzne recenzie či názory ľudí, človek sa tak dostane k rôznym zaujímavým kúskom :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Recenzie sú skvelé, plus poznám vďaka nim príbehy snáď milión kníh, ktoré by som si nikdy všetky za život nestihla prečítať hh. Určite si knizku pozri a bude super ak mi napíšeš, čo si myslíš :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).