pondelok 19. marca 2018

Francoise Saganová- Dobrý deň, smútok // recenzia

Ďalšia knižka z Francúzska, Dobrý deň smútok.

Napísala ju ako 19- ročná. Hovorí sa, že jej to trvalo 21 dní a písala ju v jednej z francúzskych kaviarní v Paríži. Patrí k povinnej literatúre v Japonsku. Po nej Francoise napísala ešte pár knižiek, ktoré boli síce úspešné, ale nie tak ako táto prvá. Vo svojich knihách má sklony k existencionalizmu až nihilizmu. Na čas tiež prepadla drogám. To je Francoise Saganová.


Dokonalá psychologická analýza

Kniha je napísaná z pohľadu mladej študentky Cecile. Žije so svojím otcom Raymondom, povedzme bohémskym životom. Na leto odídu k moru užívať si slnko.Cecile psychologicky pripraví tragédiu pre ženu, Annu, ktorú si Raymond chce vziať. Určite to nie je o tom, že by ju nemala rada, ale vyžíva sa v svojej bezohľadnosti a egoizme, ktoré vyhlasuje aj v mene jej otca za akúsi ,,filozofiu".

Čo sa s Annou stane sa dozviete v knihe.

Pri mori Cecile tiež zažíva svoj prvý sex, nechcem však povedať prvú lásku, keďže na tak hlboký cit nie je ešte dosť vyspelá. Kniha ale neanalyzuje len negatívne zjavy, preniká aj do kladných stránok citového života postáv. To z nej robí priam dokonalú psychologickú analýzu.

,,Som v rozpakoch, či nazvať neznámy cit, ktorý ma napĺňa nudou i slasťou, pekným, vážnym menom smútok. Je to taký dokonalý, taký egoistický cit, že sa zaň takmer hanbím, kým smútok sa mi vždy videl úctyhodným. Smútok som nikdy nepoznala, iba nudu, kedy- tedy výčitky svedomia. Dnes sa vo mne čosi ukladá ako dráždivý, jemný hodváb a oddeľuje ma od ostatných ľudí."Nezáujem vydavateľstiev... Prečo?

A ja sa len pýtam: ,,Prečo dopekla ju už na Slovensku nevydávajú?" Jediným miestom, kde knižku Dobrý deň smútok môžete zohnať sa totižto stali antikvariáty.

Pred asi rokom sa stalo, že niekto dal inzerát na túto knižku na bazoš. A ja som mala to šťastie, že som si ju hneď všimla a kúpila.

Knihy Francoise Saganovej pritom nie sú pre nás až tak neznáme. V knižnici sa mi často stávalo, že si niekto jej knižku požičal predo mnou. Nechcem Vás teraz pliesť, iné jej knižky sa dajú zohnať o trošku jednoduchšie. Ale o knižku Dobrý deň, smútok, ktorá je jej prvá a najúspešnejšia, slovenské vydavateľstvá akosi nepochopiteľne nemajú záujem.

,,Oprela som sa o zrkadlo; vítalo ma smutným odrazom: rozšírené oči, opuchnuté ústa, cudzia tvár, moja tvár... Azda ma tá moja pera, telesné rozmery, nenávidená a bezhraničná duševná obmedzenosť robili slabochom a zbabelcom? A ak som obmedzená, prečo to viem tak jasne, tak sebe na škodu?"


Prosím, prečítajte si ju.

Je to nádherná kniha. Neviem, či je to len mnou, ale Francoise je často jediná, ktorá z môjho pohľadu dokáže priam dokonalo v slovách vyjadriť tú častú protikladnosť našich ľudských pocitov. 

Francoise má veľmi špecifický štýl písania, ktorý sa mi veľmi páči. Jej písanie má rytmus, jej knihy sa čítajú ako hudba.

Hodnotenie


Vydalo vydavateľstvo Sväzu slovenských spisovateľov v Bratislave v roku 1966, preložil z francúzštiny Jozef Brandobur, počet strán 119.

2 komentáre:

  1. Moc pěkná recenze :) I když to je trochu jiný žánr než většinou čtu, nakonec jsi mě na knihu nalákala :) Vypadá to na vážné krásné a silné čtení :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. O této knížce jsem dosud neslyšela. Vypadá opravdu zajímavě. Mám ráda příběhy, kde jsou postavy a jejich psychická stránka více vykreslena. Děkuji za tip :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).