streda 28. marca 2018

Juraj Červenák- Mŕtvy na pekelnom vrchu // recenzia

Stein je bývalý vojak, ktorý má ale zranené koleno. Hoci on sa stále cíti pri sile, panovník Pállfy si to nemyslí. A tak mu pridelí inú prácu. Spolu so svojím pobočníkom Jarošom má odhaliť zločin ako novodobý detektív.

Barbarič je vzdelanec, vyštudoval na Karlovej univerzite v Prahe a stal sa notárom v Banskej Štiavnici. Zbožňuje svoj pohodlný život, víno a ženy. O to viac ho neteší úloha, ktorú mu Pállfy pridelí. Má sa taktiež stať detektívom, ktorý zistí, kto prezradil Turkom, ako sa dostať do Banskej Štiavnice.

V skutočnosti, Stein a Barbarič, dvaja už napohľad veľmi odlišní muži, majú pri odhaľovaní tohto zločina spojiť svoje sily. Ich pátranie však začne odhaľovať ďalšie temné tajomstvá stredovekého mesta...


Kniha rozhodne patrí k tým ľahším. Je to klasická žánrovka, ako hovorí sám Juraj. Omnoho viac si cení dobre remeselne spracovanú knihu. A to sa o jeho knihe naozaj povedať dá.

Príbeh je fajn. Naozaj je dobre remeselne napísaná, číta sa ľahko, dáva si záležať aby tam bolo veľa dialógov, akcie a menej nudy. Na druhej strane som mala trochu pocit, že postavy sú vykreslené mierne povrchne. Ale keďže ide o celú sériu kníh, verím, že v ďalších sa nám viac priblížia.

Trochu ma však sklamal koniec, kedy som čakala na niečo prekvapivejšie. V knihe však bolo veľa prekvapivých momentov, takže to dokážem odpustiť.

Najviac sa mi na knihe páči, že sa odohráva v stredovekom slovenskom meste. Je v nej aj mnoho zaujímavostí o vtedajšom živote a práve toto je pre mňa najväčšie plus. Banskú Štiavnicu mám veľmi rada, je to nádherné mesto a vždy sa tam rada vraciam. Tak trochu tam zastal čas. Preto sa teším aj na jeho ďalšie knihy, ktoré sa odohrávajú v Prešporku, Viedni, Prahe a jeho posledná na Sitnianskom hrade.Knihu určite odporúčam, je to ľahšie čítanie, odohráva sa v krásnom prostredí a postava Barbariča mi je veľmi sympatická. Vďaka kontrastom medzi Steinom a ním vzniká mnoho zábavných, vtipných scén.

Hodnotenie

Knižke dávam tri a pol hviezdičky, pretože vyššie hodnotenie si nádejne nechávam pre jej ďalšie pokračovania.

Vydalo vydavateľstvo Slovart, v roku 2013, počet strán 256

1 komentár:

  1. Ja podobné knihy veľmi nečítam, ale toto ma zaujalo. A to nielen svojím krásnym vzhľadom (tá kniha je pod prebalom nádherná), ale aj námetom. Trochu sa obávam toho, že sa to odohráva tu na Slovensku, keďže voči takým to veciam som trošku skeptická, ale ak sa mi kniha dostane do ruky, tak určite nad ňou neohrnem nos.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).