piatok 6. apríla 2018

Kníhkupectvo alebo knižnica...?

Ahojte!

Kníhkupectvo alebo knižnica...

Toto je otázka, ktorú si kladiem stále dookola. A vždy sa môj názor mení. Hoci úplne zbožňujem obe miesta (ešte aby nie, keď v oboch sú okolo mňa iba knihy a keď sa obzriem, ešte viac kníh), občas sa mi stane, že sa na jedno miesto nahnevám. Hnevám sa na knižnicu, pretože knihu ktorú chcem nemajú. Potom sa hnevám na kníhkupectvo, že kniha, ktorú chcem je pridrahá. A potom sa hnevám na seba, že si ju aj tak kúpim....... A tak dookolaa.

Aké sú teda výhody a nevýhody týchto dvoch tak podobných ale nakoniec veľmi odlišných knižných miest?Kníhkupectvo

+ majú tu oveľa viac kníh, najmä čo sa týka noviniek, ktoré v knižnici zoženiete omnoho neskôr.

+ knižky sú nové, čo sa týka obálok a stránok.

+ kniha je moja a nemusím ju vracať naspäť.

- nové knihy sú aspoň z môjho pohľadu drahé, najmä preto, že čítam veľa, a ak by som si mala všetky knižky kupovať, nemala by som kde bývať, čo si obliecť ani čo jesť.

- niekedy je veľmi otravné kúpiť si knihu a potom zistiť, že bola hrozná a absolútne sa vám nepáčila a jednoducho to nestálo za to.

Knižnica

+ knižky si môžete požičiavať a čítať prakticky zadarmo (ak nerátame ročné členské, čo je asi 2 eurá, čo je naozaj v porovnaní s kúpou knihy zanedbateľné)

+ pokiaľ je plus, že sú knižky nové, pre mňa je často plus aj, že ich už niekto čítal. Zbožňujem, keď nájdem popodčiarkované vety alebo poznámky v starých knižkách, hoci viem, že niektorí z vás nebudú súhlasiť a skôr to nemajú radi.

- knihu musíte vrátiť.

- pokiaľ ste takí šikovní strácači, za stratenú knihu musíte zaplatiť pokutu.

- ak nestihnete knihu prečítať a vyplynie vám lehota alebo si ju niekto rezervuje, musíte ju vrátiť aj nedočítanú, alebo opäť, platíte pokutu.

Samozrejme, že zbožňujem knihu si kúpiť. Najmä, ak je to taká moja srdcovka, alebo niečo, čo sa mi jednoducho veľmi páči. Samozrejme, že si doma robím svoju osobnú malú knižničku, ktorú pomaly rozrastám o nové knihy.


No tiež mám veľmi rada knižnice. Naozaj na počet kníh, ktoré prečítam, je to pre mňa ideálne riešenie a som veľmi vďačná za to,  že knižnice existujú.

 A koniec koncov, ako hovorí moja mamina: „Knižky sú na to, aby sa čítali, nie aby ležali odložené na polici.“ Preto sa snažím saj tie svoje, ktoré sa mi veľmi páčili čo najviac požičiavať priateľom. Ale rozhodne si dávam pozor, aby sa mi vrátili!! 

Tak čo, si skôr knižkokupec alebo knižkopožičivač? Aké sú tie tvoje výhody a nevýhody? 


4 komentáre:

 1. Já jsem určitě knihkupec. Nekupuju hned tak něco a každou koupenou knihu si rozmyslím. Sice jich mám doma hodně, ale většinou jsou to ty, které vytáhnu několikrát. Knihovna je určitě dobrá v tom, že je zadarmo, ale na druhou stranu, co by to byla domácnost bez knih? Já to řeším tak, že si některé knihy kupuju nové v knihkupectvích a jiné si objednávám přes bazar. Třeba na databazi knih nebo sleduju oblíbený antikvariát. Dá se tady dost ušetřit a divila by ses, kolik nových knih se tady prodává :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hm no anoo, akože súhlasím, že domácnosť bez kníh, to by som ani neprežila hh. A jasne, ze v antikvariátoch alebo bazaroch sa dajú kúpiť lacné knižky, no záleží co je pre teba lacné, takže naozaj záleží od situácie človeka. Ja stále snívam o svojej knižnici, Veľkej a krásnej, z ktorej by si potom iní ľudia mohli knižky požičiavať... :)

   Odstrániť
 2. Já rozhodně knihy kupuji. :-D My to máme v rodině, jako takovou deformaci. Prostě knihy sbíráme a máme jich doma už pár tisíc. Nejvíc na knihovně mě odrazuje, že nevím, co kdo přede mnou s knihou dělal. Měl nějakou šílenou nakažlivou nemoc, četl ji na záchodě... Tu představu prostě nedávám...:-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máte ich doma niekoľko tisíc? Ooch, môžem sa k vám nasťahvať haha? Chápem, keď si to môžem dovolič, tiež radšej kupujem. Aj keď musím priznať, že toto ma nikdy nenapadlo, že čo s ňou kto robil... ale pre mňa, nech s ju čítali kde chceli :D Myslím, že takto choroby nie sú prenosné... to by si si nemohla kúpiť ani jogurt, lebo nevieš kde ten kelímok predtým bol :D

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).