piatok 20. apríla 2018

Naturizmus, Chrobák a Drak // hrdinská rozprávka môjho srdca

Ahojte cari lettori, hh!

Konečne je tu jar a na jari je najčarovnejšia príroda. Opisy prírody v knižkách vedia byť občas trochu nudné, napriek tomu ich mám skôr rada ako nerada.

,,Keby si si mala vybrať jednu knižku o ktorej sme sa učili, je ti najbližšia a pre teba najkrajšia, ktorá by to bola?“

To je otázka, ktorú nám položila moja učiteľka slovenčiny. Našťastie sa to neopýtala priamo mňa, pretože v tej chvíli som sa absolútne nevedela rozhodnúť. Čítala som takmer každú povinnú knihu. Áno, som ten jeden človek v triede, haha. Nemusela som sa do toho nútiť, keďže mám v sebe lásku k všetkej dobrej literatúre. Hoci nemyslím si, že všetky diela, ktoré sme za 4 roky gymnázia prebrali sú nevyhnutne dobré, tak isto ako sa mi nie všetky páčili. Hoci samozrejme chápem, že mali význam či v historickom, psychologickom alebo inom dôležitom kontexte. Ale o tých dnes písať nebudem. Pretože pre mňa, tá najkrajšia literatúra, ku ktorej som sa v škole dostala je próza naturizmu. (A ide ma priam rozdrapiť keď si niekto pletie naturizmus a naturalizmus, grr.)
Hoci asi väčšine napadne ako prvé meno Margita Figuli a jej Tri gaštanové kone, ani o nej nebudem dnes nič písať. Moje srdce si totižto svojím krátkym dielom, novelou či rozprávkou získal spisovateľ Dobroslav Chrobák a jeho Drak sa vracia.

Príbeh sa odohráva na dedine v horách v čase, ktorý nepoznáme. Hlavným hrdinom našej rozprávky je Drak Madlušovie. Sirota, ktorá už odmala nezapadala k ostatným v dedine. Keď hrnčiar, ktorý si ho prisvojil zomiera, Drakovi všetci pripisujú jeho smrť a ďalšie nešťastia ako suchota a neúroda.
Eva, ktorá je vydatá za Šima Jariabka, ale už pred rokmi sa zaľúbila do Draka, s ktorým sa prespala a porodila syna. Veľmi som sa stotožňovala s mnohými jej úvahami a rozhodne mi pripadá najexpresionistickejšou (ak také slovo existuje, hh). 

No a snáď najdôležitejším účastníkom deja je príroda 💚.

Pred rokmi Drak dedinu opustil, no teraz sa vrátil. A ak chceme vedieť, ako to dopadne, rozprávka je tu pre nás!

Neviem ako vy, ale ja priam zbožňujem, keď sa rozprávač prihovára priamo nám, čitateľom. To je niečo tak kúzelné, zvlášť, keď sa to udeje len tak zrazu, v jednej chvíli, presne tak ako v tejto knižke.


Moje hodnotenie 5/5

Naposledy vydalo vydavateľstvo Ikar, 2013, počet strán 101.

2 komentáre:

 1. Pre mňa sú to hry od J.G. Tajovského a diela Štúrovcov k tými sa vždy vraciam. Z českých autorov by to bol Erben, Macha a Capek. A zo zahraničných top Twain s Cervantes. S po poslednej knižnej vyzve radím do zoznamu aj Wilda.
  No musím priznať bez mučenia, že Dobroslav mi bohužiaľ k srdcu neprirastol ale to neznamená, že to dielo je zlé. Naopak, myslím si že je je to kvalitná literatúra avšak nie každému všetko sadne. A to je na knihách super, každý si nájde svoju...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak jasné, a naturizmus je ešte tými opismi prírody tak špecifický, že to nesadne určite veľa ľuďom. Hry od Tajovského mam tiež rada, možno ešte o trochu viac mam však rada Dobrodružstvo pri obzinkoch od Palarika. To je podla mňa skvelá hra! :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).