piatok 27. apríla 2018

Prečo milujem mužov z Jany Eyrovej? // Charlotte Bronteová

Cari lettori! Snáď neexistuje na svete milovník kníh, ktorý nepozná meno Jana Eyrová. Pre mňa je Jana ako postava aj celá kniha jedna z najkrajších, tak ako aj u mnohých iných. Je na to veľa dôvodov, o ktorých ale nebudem dnes písať. Pretože pán Rochester a John Rivers sú mi v mnohom ešte omnoho bližší, ako samotná Jana. Kým Jana si len vyberá medzi láskou a nezávislosťou, pán Rochester už vie, že práve s láskou sa vieme cítiť omnoho slobodnejší, na čo Jana neprišla vlastne ani na koniec. Vedela len žiť bez neho, alebo sa mu obetovať celá.


Oboch mužov na Jane zaujala práve jej úprimnosť, neodsudzovali ju za to, hoci si to ako dieťa myslela, ale to ju naučila tiež žena, pani Reedová. Celý spôsob flirtovania medzi pánom Rochesterom a Janou bol pre mňa na tú dobu a knihu revolučný svojou úprimnosťou.


Kým Jana bola ochotná urobiť takmer všetko pre zachovanie si sebaúcty, pán Rochester už vedel, že to nič neznamená. A že keď niekoho milujeme, poníženie nie je nič, pokým sme s ním. 


John bol tak neuveriteľne plný rozporov, že sama Jana sa nevedela rozhodnúť, či ho miluje alebo nenávidí. To je črta, ktorú u seba pozorujem omnoho častejšie ako stály charakter. Pán Rochester bol  škaredý a aj jeho skúsenosti mu ukázali taký svet, že sa nad dokonalosťou seba už ani nepozastavil. Vedel, že nie je nič. 


Hoci muži v románe sú často považovaní za typicky romantických hrdinov, ja som v nich našla omnoho viac. Dovolím si pána Rochestera nazvať priam postavou s expresívnymi črtami, jeho zúfalosť a nepochopenie, akási vnútorná rozorvanosť... To isté by som povedala o Johnovi. Dokonca si myslím, že on sám mal zo seba tak protichodné pocity ako sama Jana.


Za túto myšlienku chcem poďakovať celej knižke. Psychické choroby, niečo, čo sa odohráva iba v našej hlave je totiž aj dnes veľmi podceňované. Niekedy človek jednoducho nevie byť šťastný. 


A ak ste niekedy opustili miesto, ktoré zároveň milujete a zároveň sa ho bojíte, nikto než pán Rochester vám nemôže byť bližší.A prečo ty miluješ mužov z Jany Eyrovej? 


Moje názory sú veľmi podmienené mojim prežívaním, takže sú hlboko subjektívne.

2 komentáre:

  1. Ano ano anooo! Miluju muže z Jany Eyrové a hlavně miluju samotnou knihu, je to jedna z mých nejoblíbenějších. Je zajímavé, jak nad tím teď přemýšlím, že jsem ji vlastně nečetla v češtině - doma máme slovenskou verzi a upřímně mi až příliš přirostla k srdci :)

    Královna Klára
    kralovnaklara.blog.cz/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Jana Eyrová je podľa mňa kniha, ktorú by si mal každý prečítať. Toľko úžasných vecí sa v nej dá nájsť a ty si to zhrnula úžasne. Musím s tebou len súhlasiť.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).