piatok 13. apríla 2018

Prečo som nedočítala Na dvore z tŕňov a ruží? // Sarah J. Maas

Sarah J. Maas je veľmi populárna autorka fantasy. Známa je jej séria kníh Trón zo skla. Túto sériu som nečítala, ale na internete je na ňu veľa pozitívnych recenzií. Keď som v knižnici videla prvú knižku z jej druhej série, Na dvore z tŕňov a ruží, dosť som sa potešila. Retelling jednej z mojich najobľúbenejších rozprávok Kráska a zviera? Áno, prosím! O to väčšie bolo moje sklamanie, keďže táto kniha je jedna z najhorších aké som kedy čítala. 


Prečítala som ju po 262. stranu z 423. A ďalej som už jednoducho nemohla. 

Anotácia: Keď devätnásťročná lovkyňa Feyre zabije v lese vlka, na prah jej domu dorazí nebezpečný netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred zákernej čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend. Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin. Na jeho panstve si postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spaľujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no nebezpečnom svete férov. Férsku krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň. Feyre musí objaviť spôsob, ako ho zastaviť... inak má na svedomí Tamlina a celú férsku rasu.

Asi najlepšie ich vystihuje ich plochosť. Feyre bola nezaujímavá, ja som sa s ňou vôbec nevedela stotožniť, jej konanie a myšlienky boli nelogické... Tamlin tak isto. Jediná postava , ktorá je ako tak sympatická bol Lucien. Ale osobne mi veľmi vadilo, že všetky postavy sú vykreslené ako perfektne krásne, s dokonalým telom, bla bla bla...
Jediné, čo som zo vzťahu Tamlina a Feyre pochopila bolo, že chcú mať spolu sex. A aj to bolo naozaj divné, pretože tomu nič nepredchádzalo, ale jedného dňa proste Tamlin horel túžbou po Feyre a bola preňho jediná.

,,Dotkol sa ma a mne sa rozhorelo teplo v strede môjho tela, medzi nohami." Vážne?Táto scéna si vyslúžila úplne samostatnú kategóriu, pretože pri nej som naozaj nechápala. SPOILER Keď Tamlin nechá do seba vojsť nejakú mágiu a pudovo ide proste nájsť vhodnú devu a znásilniť ju. Samozrejme on ale miluje Feyru, ale nemohol ju nájsť, tak za ňou prišiel až po tom čo už jednu znásilnil a urobil jej modrinu na krku. Pomoc.Úprimne si to nezaslúži vôbec spomínať Krásku a zviera, aj keď dobre. Bola tam podobnosť v príbehu, ale postavy nemali nič spoločné s tými v Kráske. Aj taká drobnosť, napríklad mi veľmi vadilo, že Feyre mala rada maľovanie, ale Belle milovala predsa knižky. Feyre nevedela ani čítať.


No a nakoniec... príbeh som prestala čítať vo chvíli, keď sa Feyra s Tamlinom hádala, že ona chce zostať! Aj keď on ju tam donútil ísť. A všetko dovtedy podriaďovala tomu, že sa chce vrátiť za rodinou. Zrazu nie. Ona chce ostať a on ju posiela preč. Logické.Moje hodnotenie

Naozaj nerozumiem, ako môže mať knižka na Goodreads alebo napríklad na Martinuse tak dobré recenzie. Ja jej dávam jednu hviezdičku a tú má odo mňa za štýl písania, pretože sa knižka aspoň z tohto pohľadu čítala vcelku ľahko. Ale popravde aj to málo dlhý rozbeh. 

Vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2017, originál vydalo vydavateľstvo Bloomsbury v roku 2015, slovenský preklad Miriam Fulmeková, počet strán 423.

Čo si myslíte o knihe vy? Urobila som chybu, že som ju nedočítala? Dajte mi vedieť v komentároch, som naozaj zvedavá na názory iných ľudí, ktorým sa páčila. A ak sa vám nepáčila tiež, určite mi to takisto napíšte, pretože sa cítim mierne blbo, keďže ju toľkí ľudia zbožňujú ... :) 

11 komentárov:

 1. O téhle sérii jsem toho na internetu slyšela tolik, že si říkám, že i když YA literatura opravdu není můj šálek kávy, tak že jí třeba dám šanci. Proto jsem moc ráda za tuhle recenzi. Vždycky je fajn podívat se na něco i z druhé strany. Já si vždycky říkám, že když na něco vidím jen pozitivní recenze, tak knihu ještě moc lidí nečetlo, protože u všeho se najde někdo, komu se to líbit nebude. I tak si myslím, že knize šanci dám, protože jsem zvědavá, jaký na ni budu mít názor :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To si inak presne hovorím vždy aj ja, lebo vždy sa aj keď neskôr nájde niekto, komu sa knizka nepáčila. Tiež som zvedavá, aký na ňu budeš mat názor, určite mi potom napíš alebo napíš na svoj blog! :)

   Odstrániť
 2. Knihu jsem sice dočetla, ale druhá polovina mi přišla ještě horší, s hodnocením naprosto souhlasím, ohodnotila jsem ji stejně... :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No tak dobre, že som to už prestala čítať. Ako ja som potom pozerala plno videí o knižke a viem ako hlúpo sa aj skončí. Ech.

   Odstrániť
 3. Do prvního dílu jsem šla s tím, že má být o hodně slabší než další díly, ale mně se líbil. Naopak postavy mi sympatické byly a ploché mi nepřišly, ale větší prostor jim je dán právě v dalším díle. Rozhodně je ale první půlka knihy rozvleklejší než ta druhá. Ale tak mi to přijde i u dalších dílu, že Maasová první půlku knihu zbytečně protahuje a když se konečně začne něco pořádného dít, vezmě to docela hopem. Za mě je rozhodně nejlepší druhý díl. Třetí byl také skvělý, ale tam pro mě bylo nejvýraznější to zrychlení na konci. :-) Mně se tahle série opravdu líbila a teď jsem zkusila i druhou sérii od Maasové, přijde mi o něco čtivější a opět tam má sympatický postavy (i když nikdy pro mě ta nejsympatičtější není její hlavní hrdinka). :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Joj, ten jarný rituál...ja som si to musela dvakrát prečítať, pretože som nemohla uveriť tomu, čo sa to doparoma deje! Hrôza! O.o Osobne som dala knihe tiež iba hviezdičku a to rovnako za štýl písania, inak som v tom nenašla nič pozitívne a s Kráskou a Zvieraťom to nemalo nič spoločné! Komerčné dielo plné povrchností a lásky postavenej na sexe...nie-nie-nie...ja som to dočítala, ale o nič si neprišla, potom to bolo ešte, EŠTE, horšie :D Tiež mám prichystanú recenziu, len sa ju bojím zverejniť, lebo som v nej naozaj zlá (možno ešte horšia ako pri Selekcii od Cassovej O.o), takže sa ju snažím prerobiť, ale nejde mi to - potrebujem sa skrátka vykričať! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarný rituál bol proste, neskutočné, čo vymyslela. Keď som to komukoľvek povedala, aspoň sa zasmial a spýtal sa, čo za Fifty shades of grey porno čítam haha. Podľa mňa a pre mňa tú recenziu prosím uverejni. Ono aj ja som najprv a aj som bola celkom mierna, ale táto kniha je proste zlá. A nerozumiem ako sa niekomu môže páčiť, ale teda nikoho nepresviedčame, veď tiež len píšeme svoj názor.

   Odstrániť
 5. Skvělý článek :) Mě se naopak Dvůr trnů a růží líbil i když teď jsem ho četla podruhé a už byla nadšená o trochu méně :) Snad je pravda,že tahle série je díl o dílu lepší :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja postupom času ani neviem, či sa mi to páčilo a to som ju hodnotila asi 4* :D Síce skoro všetci vravia, že pokračovanie je naozaj skvelé, ale mne tam tak niečo vadilo a chýbalo, že absolútne neviem, či sa pustím do pokračovania alebo to nechám tak :/

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mne sa kniha páčila a pokiaľ ide o ten vzťah hlavných postáv... neviem. Ja som to akosi nikdy nebrala tak, že sú si súdení a zdalo sa mi, že tam ide len o príťažlivosť. Čo sa veľakrát stáva aj v realite. A pokiaľ som sa na to pozerala s tým, že "dobre, toto najromantickejší a najzamilovanejší pár nebude", pripadalo mi to ako zaujímavý príbeh. Úprimne, nevedela som si predstaviť, prečo všetci tak chvália dvojku a o čom to môže byť, ale bola pre mňa oveľa lepšia a tam mi ten vzťah medzi postavami dával väčší zmysel. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, už som sa asi zmierila, že Sarahine knižky a štýl písania nie sú pre mňa... Pod zaujímavým príbehom si predstavujem niečo iné, ale áno, niekedy ma kniha proste zabavila, ale skôr som mala pocit, že sú jej situácie až groteskné :D Veľa ľudí tvrdí, že v tej dvojke to potom všetko dáva zmysel, nie že by som si ju plánovala prečítať, ale aspoň teda tí, ktorým sa páči sú spokojní :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).