nedeľa 27. mája 2018

Ako sa stať Parížankou... nech žijete kdekoľvek // Berestová, Diwanová, de Maigretová, Masová

Okolo Parížaniek a vlastne celého Francúzska sa už veľa rokov tvorí akýsi idealizmus, kedy sme z francúzskych žien urobili tie najkrajšie, najspokojnejšie, najslobodnejšie a najodvážnejšie ženy. Odvtedy vyšlo snáď milión knižiek, konkrétne ma napadajú najmä Lekcie Madam Chic, o tom, ako jesť, líčiť sa, upratovať, pracovať a milovať ako Francúzska. Ak od tejto knižky čakáš niečo podobné, musím ťa sklamať. Je v nej niečo omnoho viac, čo by som možno nazvala ako provokáciu byť sama sebou, byť presne taká, aká si. A ešte sa pritom aj zasmeješ!

Jednoducho je najmä o ženách, slobodných, odvážnych, panovačných a tvrdohlavých, no zároveň nežných a romantických... takých, aké žijú kdekoľvek.Autorkami sú štyri priateľky, Francúzky Anne Berestová, Audrey Diwanová, Caroline de Maigretová a Sophie Masová.


...ukazuje, že Parížanky sú vlastne úplne obyčajné bláznivé ženy, ktoré sú presne také, ako ktorékoľvek iné ženy inde na svete. Samozrejme, nie všetky, ale určite sa v mnohom spoznáte, či už seba alebo niekoho známeho. Majú v sebe samé paradoxy, sú slobodné a zároveň chcú, aby sa o nich niekto staral, nevšímavé a zároveň sa zaujímajú o svoje okolie až príliš... a takto by som mohla ísť aj donekonečna.
Je napísaná sviežim jazykom, prečítate ju snáď na jeden raz, je naozaj krátka a výstižná. Je v nej tiež mnoho krásnych fotografií a nakoniec vás autorky prevedú ich obľúbenými miestami v Paríži. 
Inšpiruje vás, že máte byť presne takou, akou ste, a že snažiť sa zmeniť je hlúpe. Veď sme skvelé presne také, aké sme, nech už sme práve v tej chvíli také alebo onaké... Podľa nálady :P... sa chceš pousmiať nad našimi návykmi, chybami, často nezmyselným správaním a zistiť, že sme vlastne všetky vpodstate rovnaké. 
A čo si myslíte vy? Čítali ste túto knižku a videli ste sa v nej, či vám predsa len Francúzky pripadajú ako z inej planéty? Súhlasíte s mojím pohľadom?

Moje hodnotenie
4 hviezdičky dávam najmä preto, že úvodné rozprávanie nie je úplne o tom, čo som ja v knihe našla a stále sa snaží povedať, že takéto sú len Parížanky...

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava v roku 2016, z francúzskeho originálu preložila Alica Wursterová, počet strán 268.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).