nedeľa 13. mája 2018

Kniha pre maminu aj dcéru na deň matiek // Temná dcéra // Elena Ferrante

Talianska spisovateľka píšuca pod pseudonymom Elena Ferrante je dnes u nás veľmi známa najmä vďaka vydavateľstvu inaque (moje snáď najobľúbenejšie slovenské vydavateľstvo) a jej Neapolskej ságe. Zatiaľ čo túto ságu milujem avšak nemyslím si, že ju bude rovnako milovať každý, Elenina kniha Temná dcéra je niečo úplne iné. Už pred časom som totižto dospela k rozhodnutiu, že táto kniha je jednoducho pre každú ženu, matku, dcéru, ale aj mužov.

,,Príde chvíľa, keď sa vás deti v zúrivosti opýtajú: Prečo si nám dala život?"

Hlavná postava a zároveň rozprávačka príbehu je štyridsaťsedemročná Leda, profesorka angličtiny na univerzite vo Florencii. Po tom, čo jej dcéry odídu za svojím otcom do Kanady sa rozhodne zájsť na dovolenku, kde ju na pláži zaujme mladá mama Nina. Najprv nepociťuje osamelosť, akoby sa tým, že sa o svoje dcéry nemusí starať pocítila úľavu. Opisuje nám rozporuplné pocity, ktoré rodičia často pociťujú k svojim deťom a z jednoduchých pozorovaní vytvára celý príbeh, ktorý je ale skôr na pozadí jej psychiky a úvah.

... je úprimná. A preto jednoduchá, no zároveň má hĺbku aj takú myšlienkovú hodnotu. Myslím, že Elena jednoducho dokáže vytvoriť taký zlatý stred, kedy kniha nie je príliš umelecká ani príliš psychologická a zároveň má veľa myšlienok, no dej nie je tak komplikovaný. Jednoducho je úprimný.
Plus má veľmi zaujímavý a taký trošku otvorený koniec, ktorý sa vryje do myšlienok a nepustí sa.

 • ti nevadí, keď je kniha viac o pocitoch a psychike ako o akcii, čomu prispieva aj ja- rozprávanie,
 • inak ako hovorím, vyjadruje myšlienky, s ktorými nejde nestotožniť sa, hoci sa toho často bojíme a preto si myslím, že aspoň niečím zaujme každého.

,,Román Temná dcéra je jemný, a predsa odvážny. Čitateľky a čitateľov zasiahne presne, hoci je veľmi veľkorysý. Reže ako nôž a zároveň lieči ako balzam." -Repubblica
Moja mamina číta knihy rada, no nie je literatúrou nijak posadnutá, dnes si ako mnohí omnoho radšej prečíta ľahký romantický príbeh ako knihu s nejakou vyššou ideovou hodnotou. Temná dcéra ju však zaujala a hoci bola najprv trochu skeptická, prečítala ju, pokiaľ viem, za chvíľu.

Poznáte nejaké knižky o mamách a dcérach, ktoré by ste mi odporučili?

Moje hodnotenie

S pozdravom 
Alžbeta :)

Vydalo vydavateľstvo inaque v roku 2017, z talianskeho originálu La figlia oscura, preložil Peter Bilý, počet strán 159.

2 komentáre:

 1. To je skvělý tip, co si přečíst na den matek :) Od této autorky bych si ráda něco přečetla :) Skvělá recenze a fotka :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem a Ferrante si rozhodne prečítaj!! :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).