štvrtok 31. mája 2018

Knižky, vďaka ktorým zažiješ Taliansko

Taliansko je krajina, ktorá má v sebe niečo, čo ma priťahuje. Je to ich jazyk, ich kultúrne dedičstvo a umenie, ktorého je priam synonymom. Najlepšie je ísť a zažiť tú atmosféru starovekého Ríma, jedinečnej Florencie, Neapola, Sicílie či menších miest a ostrovov naživo. Ale ako inak spoznať život, ľudí a iné miesta predtým, než ich naozaj navštívite, ako práve cez príbehy v knihách? Predtým (ale aj potom) ako do Talianska vycestuješ, mám pár knižiek, ktoré ťa prevedú talianskymi ulicami, jeho architektúrou, umením, kultúrou a históriou ale najmä myslením a príbehmi, ktoré si zamiluješ.


Historický román, ktorý je len prvým z trilógie. Mediciovci boli rod, ktorý môžeme nazvať stredovekí "sponzori". Boli to mecenáši, vďaka ktorých finančnej podpore vznikla vo Florencii Brunelleschiho kupola na kostole Santa Maria del Fiore a tvorili takí umelci ako Leonardo da Vinci či Michelangelo. Je to úžasná kniha, ktorá beletristickým, umeleckým štýlom približuje život tohto mocného rodu v období renesancie, a príbehovou formou opisuje práve udaosti ako súperenie a bitky medzi jednotlivými rodmi keď ešte Taliansko nebolo zjednotené či postavenie práve Brunelleschiho kupoly a lásky bratov Cosima a Lorenza Mediciovcov. Kniha je rozdelená do presných rokov, kedy sa udalosti naozaj odohrali. Je to spracované tak, aby čo najviac zodpovedala skutočnosti a skutočným historickým faktom a obdivujem autora, že sa do niečoho takéhoto pustil, geniálna kniha.


Doteraz som sa vyhýbala písaniu o knihách Eleny Ferrante, ale teraz ju musím minimálne spomenúť. Vyhýbala som sa im popravde preto, že neviem presne, ako ju a jej knihy popísať takým spôsobom, aby ste pochopili mieru geniality, ktoré v nich vidím. Raz tak určite urobím, ale zatiaľ vám len odporučím, aby ste vôbec neváhali a určite siahnite po buď jej samostatných knižkách Zraňujúca láska alebo Temná dcéra, či celej Neapolskej ságe o dvoch priateľkách a cez jej príbehy uvidíte priam celú novodobú históriu Neapola a spoznáte životy ľudí z rôznych miest Talianska.


Jediná knižka z tohto zoznamu, ktorú nenapísal Talian ale Američanka. Katherine Wilsonová napísala príbeh s autobiografickými črtami o mladej Američanke, ktorá sa ako čerstvá absolventka univerzity presťahuje do Talianska, konkrétne do Neapola. A zamiluje sa. A to nie len do Salvatoreho, ale celého tamojšieho života, jedla a aj do múdrostí svojej svokry. Je to jednoduchý príbeh, živý, plný jedinečnej atmosféry Neapola, Talianskeho spôsobu životu a dobrého jedla (je tu tiež pár pravých talianskych receptov!) a mňa naplnil takou radosťou z maličkostí.


Do tety Poldy sa jednoducho nedá nezamilovať. Túto knihu vám veľmi odporúčam, je to na rozmedzí romantického, dobrodružného a detektívneho románu! Teta Poldy je Bavorka, ktorá veľa pije a rozhodne sa, že svoj život chce dožiť na Sicílii, odkiaľ pochádzal jej muž. Vie toho o utrpení veľa no je veľmi temperamentná a preto hoci to tak najprv nevyzerá, nestráca na duchu, smrť sa jej stále vyhýba a keď zmizne jej priateľ Valentino, rozhodne sa to celé vyšetriť. A popritom sa stihne zamilovať do policajného vyšetrovateľa Montanu a celý príbeh vyrozprávať svojmu synovcovi, ktorý ho spätne rozpráva nám. 

Ako poslednú nemôžem zabudnúť túto kuchársku knihu, v ktorej nie sú len recepty, ale celá ich kultúra vyrozprávaná jedlom. Gennaro a Antonio sú obaja z juhu, kde sa je najmä tzv. chudobná kuchyňa a preto sú recepty veľmi jednoduché a lacné (hoci samozrejme niektoré suroviny sú lacné len u nich, nie u nás...) Spolu s nimi spoznávate gurmánske Taliansko, rozdiely medzi jednotlivými provinciami a vtiahnu vás nádherné fotky.


Knižiek o Taliansku ale aj iných mestách mám ešte omnoho viac a toto určite nie je posledný článok. Aké mesto takým zvláštnym spôsobom priťahuje vás? 

4 komentáre:

 1. Veľmi zaujímavý nápad na článok, celkovo sa mi na tvojom blogu páči, som rada, že som ho objavila :)
  Prvá knižka vyzerá ako niečo, čo by som si mohla prečítať, dejiny (hlavne dobre podané) ma zaujímajú. Nuž a dačo od Eleny tiež, nech už konečne zistím, čo na nej všetci vidia.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Elenu určite, kým si neprečítaš tak nepochopíš a potom keď si prečítaš tak stále nebudeš chápať ako to, že je to také podmaňujúce hh.A ďakujem, veľmi ma potešilo, že sa ti moje články páčia :)

   Odstrániť
 2. Už šiesty rok žijem v Taliansku a o mnohých knihách som nepočula. Ale Elena Ferrante je rozhodne na mojom liste autoriek, ktoré si chcem prečítať.
  Ja ti odporučím knihu Ćtvero ročních období v Basilicate od Davida Yeadona. Nádherná kniha.

  https://lamodaeanarchia.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach to ti závidím, veľmi by som tam chcela raz žiť, hoci som stále na pochybách, asi nikdy neopustim Slovensko na stalo, ale na nejaký čas by som veľmi chcela. Ďakujem za tip knižka vyzerá úžasne, už som sa aj kukla, len všade je vypredana grr. Snáď ju aspoň v angličtine niekde nájdem.

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).