utorok 29. mája 2018

Ktoré myšlienky z Jany Eyrovej sú živé aj dnes a ktoré už ani nie? // #oklasikevpostmoderne

Súvisiaci obrázokJana Eyrová od anglickej spisovateľky Charlotte Bronteovej je nádherný román s priam expresívnymi postavami a na tú dobu veľmi revolučnými myšlienokami. Je to romanticko- realistický román o Jane, sirote, ktorá svojou úprimnosťou, húževnatosťou a inteligenciou očarí každého, kto ju stretne aj napriek tomu, že nie je jednou z tých krásnych dám. V skutočnosti je malá, tmavá a skôr škaredá ako pekná. Myslím, že práve ten kontrast, že bol román napísaný a má črty aj romantizmu aj realizmu z neho robí niečo také nádherné a pravdivé. Pretože aj v skutočnom svete je to náš najväčší konflikt, neustále bytie na rozmedzí, niekde medzi tu a tam: nami, našimi predstavami a myšlienkami a realitou. Pokiaľ ste tento román ešte nečítali, odporúčam vám tak urobiť čo najskôr, pretože napriek tomu, že je to klasika ako hovoríme, je napísaná veľmi pekným a zrozumiteľným jazykom, príbeh má veľa zvratov a neverím, že by sa pri ňom niekto nudil. Môj článok o tom, prečo milujem mužov z Jany Eyrovej, si môžete prečítať TU

A teraz k hlavnej téme: Ktoré myšlienky podľa mňa stále majú svoju hodnotu aj pre moderného človeka a ktoré už menej?
Jediný dôvod, prečo bol pán Rochester spočiatku taký zamĺnuktý a nepriateľský je, že bol nešťastný, osamelý a unavený zo všetkého, čo už si zažil. Často sú títo ľudia tí najlepší.

Ten môžeme vidieť najmä na Johnovi Reedovi, z ktorého viactvárnosti bola zdesená nie len Jana, ale podľa mňa aj on sám. Toto je niečo, čo v živote pozorujem najviac, niekedy sa sama desím, ako sa v určitých chvíľach chovám a aká vlastne som. Poznáte pesničku I'm a bitch I'm a live od Meredith Brooks? 

Pán Rochester sa rozhodol žiť aj napriek svojej šialenej manželke a hľadať šťastie ďalej. Pretože by naozaj nemalo zmysel sa trápiť a nemá to ani dnes. Treba ísť ďalej.

Prečo Jane každý dôveroval? Pretože nič nepredstierala, keď si niečo myslela, jednoducho to tak povedala. Myslím, že toto si dnes veľa ľudí pletie, myslia si, že keď budú druhým hovoriť len to, čo chcú počuť, budú ich mať radšej.

...a to je v poriadku. Aj keď máme všetko, po čom by možno iní túžili, máme právo byť smutní. Niekedy to jednoducho nevieme ovplyvniť a nie je na tom nič zlé.To je jedna z hlavných myšlienok, ktoré dnes už nemajú podľa mňa zmysel. Keď Jana napríklad ušla od Rochestera a takmer zomrela od hladu... Celková potreba neustále sa obetovať. Prečo? Veď z toho nemáme radosť ani my a v konečnom dôsledku ani ten, pre koho sa obetujeme.


A áno, ani túto myšlienku nemôžem pochopiť. Jana jednoducho buď nebola s Rochesterom vôbec, alebo mu nakoniec dala celý svoj život a starala sa oňho stále. Nemôžeme snáď niekoho ľúbiť a byť s ním a pritom na ňom nebyť závislý? 

Rozhodne je to kniha, v ktorej si každý môže nájsť tú svoju myšlienky a všetky sa dajú interpretovať rôzne. Keby si ju prečítam znova, nájdem v nej možno niečo úplne iné... Tak aké myšlienky ste v nej našli vy? S ktorými sa dokážete aj dnes stotožniť a s ktorými menej? Súhlasíte so mnou? 

4 komentáre:

 1. Tak Bronteove vsetky mali velmi zvlastny vztah k muzom, co sa zrkadli aj na ich tvorbe - ved v samotnej Eyrovej realne nie je jedina kladna muzska postava - Rochester ako manipulator a klamar, Rivers ako chladny, zatrpnuty clovek - takze pravdepodobne odtial vanu myslienky o nezavislosti zeny, toboz doba, v ktorej tvorili nebola zenskej samostatnosti vobec naklonena, takze rozhodne sa tam odraza i ten socialny charakter slobodnej zeny neutlacovanej spolocnostou ani ,,navladou" muza. Inak ma velmi zaujali ciernobiele vybrate obrazky ;)

  welikebooksforever.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak popravde by som mužské postavy nenazvala záporné, podľa mňa boli práve expresívne a veľa myšlienok bolo sprostredkovaných práve nimi. Ale máš pravdu, klasika je vlastne o tom kontexte doby, odráža nejakú sociálnu situáciu, aj keď nie je to zase pravidlom. A áno tie obrázky sú veľmi pekné, keď si vygoogliš alebo na stránke deviantart, pinterest atď. napíšeš Jane Eyre fan art, je tam veľa krásnych výtvorov. :)

   Odstrániť
 2. Knihu jsem nečetla, ale možná se k ní jednou dostanu. Každopádně se mi líbí tvé pojetí a rozebírání těch myšlenek. Palec nahoru :)

  Gabux

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem a určite stojí za prečítanie, nemyslím, že by si to ľutovala alebo by to bola jedna z tých, ktoré považujem za stratený čas. :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).