utorok 8. mája 2018

Literatúra je to, čo zvýši. // Paul Verlaine

Paul Verlaine, básnik, prekliaty básnik, synonymum francúzskej bohémy a jednej z najkrajších básní, aké niekto položil na papier, pre mňa.

Jeden čas som zbožňovala poéziu, v období dospievania, ktoré nie je pre väčšinu šťastné, nevedela som, kam patrím, bála som sa, nevedela som, čo budem so životom robiť. Myslím, že v tomto období si ju mnohí všimnú a tak trochu sa v nej môžu nájsť, pocítiť, že aj niekto iný pociťuje to, čo oni, že nie sú takí osamelí vo svojom smútku a úzkosti, ako sa im zdá. Asi preto je pre mňa najkrajšia poézia tá smutná, v tej šťastnej sa nikdy nehľadám. Väčšina ľudí sa utiahne k poézii, keď sú nešťastní, autori ako Ján Smrek ma nikdy natoľko nezaujali, nie som si istá, ale znamená táto kauzalita naozaj, že šťastná poézia je menej hlboká, že len kritizovanie ukazuje našu hĺbku duše, naše vnútro?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt paul verlainePaul je veľmi kontroverzný umelec, do sveta literatúry vstúpil v čase industriálnej revolúcie, kedy ľudia už videli následky obmedzeného realistického zmýšľania, zdevastovanú prírodu, osamelosť v továrňach a neistotu prameniacu z kapitalizmu. Nechcel už zobrazovať svet, taký, aký ho vidíme, ale taký, aký ho cítime, chcel dokázať, že nie to hmotné, ale naša duša je omnoho viac nami.
Vo svojej básni nazval sebe podobných básnikov tej doby Prekliatymi básnikmi, inšpiroval sa Charlesom Baudelairom, ktorý sa stal vzorom pre ich dekadentné tendencie (z fr. décadence- úpadok). Boli to umelci, ktorí zavrhli lásku, necenili si život, na piedestál postavili zlo a škaredosť, presadzovali krajný pesimizmus, témy smrti, samoty, rozkladu. Patrí medzi nich ešte Paul Valéry, Stéphan Mallarmé, Tristan Corbiér, Lautréamont, Friedrich Holderlin, Edgar Allan Poe.


Pokiaľ ide o jeho život, narodil sa v roku 1844, je priam stelesnením francúzskej bohémy, pil veľa alkoholu, požíval omamné látky, a hoci sa oženil, krátko po uzavretí manželstva sa stretol s Arthurom Ribaudom, s ktorým mal intímny vzťah. Často sa hádali a pri jednej z týchto hádok ho postrelil do ruky, za čo bol 2 roky vo väzení. Žil chudobne, v malej izbičke v Latinskej štvrti v Paríži, kde aj zomrel v roku 1896, pochovaný je na cintoríne Batignolles.Paul Verlaine, podpis (z wikidata)
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film úplné zatmenie

V roku 1995 nakrútila Agnieszka Holland film Úplné zatmenie, v hlavných úlohách Leondardo di Caprio ako Rimabud a David Thewlisom ako Verlaine, ktorý sa zameriava práve na ich vzťah.

S pozdravom,
vaša Alžbeta / Elizabeth 💙

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).