pondelok 21. mája 2018

Najděte si svého marťana // Marek Herman

Čaute! Dnes by som Vám chcela predstaviť trochu inú knihu, a to niečo z literatúry faktu. Nie je to motivačná literatúra, hoci má niektoré jej črty, ale nebojte sa, ja osobne motivačnú literatúru nenávidím, ale túto knihu milujem. Je to psychologická knižka o porozumení vlastných myšlienok a naozaj verím, že by ju mal čítať každý. 

...co jste vždycky chtěli vědět o psychologii, ale ve škole vám to neřekli...

Tak znie celý názov tejto knižky od českého spisovateľa PhDr. Mareka Hermana. Zaujímavé je,že už nejakú dobu patrí medzi najpredávanejšie knihy na www.martinus.sk, hoci stále nevyšla v slovenčine. 


Ako sám autor napísal, knižka je o tom, čo už o detstva dobre vieme, ale už sme na to dávno zabudli. Každý z nás si totiž v sebe nesie už od detstva svojho malého marťana, dieťa, ktoré presne vie, čo je pre nás aj pre svet najlepšie. Akurát sme na to všetci tak nejak zabudli... A práve tento marťan pritom drží kľúč k spokojnému životu. Táto knižka sa nás snaží naučiť, ako jeho načúvaniu opäť porozumieť.

Kniha je rozdelená na niekoľko kapitol, pričom každá sa venuje inej téme. 


.. je tak ľahko pochopiteľná! Naozaj nám odhaľuje veľa psychologických zážitkov, ktoré všetci poznáme, len ich nevieme pomenovať. Marek Herman všetko popísal veľmi zrozumiteľne a vľúdne., dozviete sa v nej také informácie, ktoré jednoducho potrebujete k tomu, aby ste mohli viesť spokojný život. 

Jednou z prvých skvelých častí je napríklad, keď opisuje teóriu Ericha Fromma a to rozdiel medzi životom ,,mať" a životom ,,byť". 

,,Jsem tím, o čem přemýšlím a jaké mám vztahy. Jinými slovy, snažím se být. Pro druhou platí: Jsem to, co mám. Moji hodnotu určují věci, které se mi podařilo nashromáždit. Jinými slovy, snažím se mít."

  • ťa zaujímajú ľudia okolo teba
  • sa zaujímaš o svoju psychiku
  • sa chceš naučiť niečo o deťoch, ich myslení a výchove
  • chceš byť lepším, empatickejším a chápavejším voči ostatným ľuďom


Stačilo mi pozrieť si pár rozhovorov s Marekom na youtube aby ma jeho rozprávanie očarilo. Pôsobí ako veľmi kľudný, empatický, vzdelaný človek. Zároveň hoci je konzervatívny, snaží sa nájsť odpovede aj na otázky ako vyriešiť problémy modernej doby. Jeho videá odporúčam pozrieť si najmä rodičom, veľmi zrozumiteľne vysvetľuje, prečo sa dieťa chová, tak ako sa chová, čo tomu predchádza a čo s tým robiť.

Moje hodnotenie

Poznáš túto knihu? Ak áno, čo si o nej myslíš? Myslíš, že by to malo byť priam povinné čítanie? Určite mi napíš do komentárov, som zvedavá a teším sa!


S pozdravom 
Alžbeta :) 

Vydalo vydavateľstvo Hanex ako 3. vydanie v roku 2008, Olomouc, ilustroval Martin Šrubař, počet strán 235.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).