štvrtok 10. mája 2018

The Great Catsby by Elizza Garrett

Classic tails prináša prerozprávania klasických kníh ako Pýcha a predsudok, Rómeo a Júlia, Obraz Doriana Graya a Veľký Gatsby s hlavnými protagonistami- mačkami a psami.

Prerozprávania klasických rozprávok v jednoduchšej forme sú veľmi populárne, no často nevydarené. Nehovorím teraz o fantasy re-tellingoch, pretože tie sú tiež veľmi populárne, myslím napríklad klasické knihy prerozprávané pre deti alebo pre ľudí, ktorí si najprv chcú prečítať klasiku ako jednoduchšiu knižku a potom sa rozhodnúť, či to chcú čítať celé (čo nie je z mojej hlavy, naozaj to niekto povedal, hoci tomu úplne nerozumiem, keďže klasika je podľa mňa aj o tom presnom použitom jazyku, plus keď už budú vedieť presne ako to skončí...).

S touto knižkou je to však celé inak.


Príbeh Veľkého Catsbyho sa odohráva v roku 1920 v Amerike, v Mew Yorku a Long Islande, ktorý je rozdelený na východnú a západnú časť: vo východnej žili bohaté aristokratické mačacie rodiny (Tomcat a Daisy) a v západnej novozbohatlícke mačky (Catsby a Cattaway). Príbeh je porozprávaný Nickom Cattawayom, ktorí pozoruje Catsbyho túžbu získať jeho jedinú lásku Daisy, ale to sa jej manželovi Tomcatovi vôbec nepáči...

..hoci je zjednodušený a skrátený príbeh, nie je zjednodušený jazyk. V knižke sú použité vcelku zložité anglické výrazy a plno novovymyslených slov, autorka sa s jazykom pekne zahrala. Knihu to mení na také malé, originálne prerozprávanie.
Ilustrácie sú krásne, plus príbeh nie je nijako pozmenený. Je to skôr o jazyku a forme, než o obsahu, keďže ten je geniálny už v originále, samozrejme.
Je to taká milá jazykom zábavná rozprávka, a ak by som mala dieťa, ktoré sa narodilo a vie po anglicky, určite by sa mu to páčilo.

 • ...si už Veľkého Gatsbyho čítal a poznáš najznámejšie vety z tohto románu.
 • Vieš dobre po anglicky, aby si mohol oceniť novo vytvorené slovíčka, zmenené mená, aby sa viac hodili k mačaciemu druhu a nahradené slová práve v tých známych vetách.
 • Samozrejme ak si Gatsbyho nie len čítal, ale aj zbožňoval.
 • A mačky. 💛



Čo ma ešte zaujalo je, že na zadnej stránke je napísané, že knižka aj jej prebal je vyrobená z prírodného, recyklovateľného papiera z dreva z trvalo udržateľných lesov.

Bolo by skvelé, keby ju preložili aj k nám, hoci si to neviem úplne predstaviť, keďže anglický jazyk je tam naozaj ako veľmi dôležitý pilier, o ktorý sa celý text opiera.

Moje hodnotenie


Počuli ste už o týchto knižkách? Čo si myslíte o týchto prerozprávaniach? Poznáte ešte nejaké iné skvelé prerozprávania klasiky, ktoré by ste mi poradili?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt classic tails booksVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt classic tails booksVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt classic tails booksVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt classic tails books

S pozdravom 
Alžbeta :) 

Vydalo vydavateľstvo Wildfire v roku 2017, ilustroval Martin Haegreaves, počet strán 58.

2 komentáre:

 1. PANEBOŽE PANEBOŽE PANEBOŽE TOHLE JSEM SE NEMĚLA DOZVĚDĚT!!!!! :-D Miluju klasiky a miluju psy a kočky, panebožéééé, jdu sehnat Pýchu a předsudek! :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha presne toto poznám, keď už mám aj tak milión kníh a potom niekde uvidím ďalšiu, čo musím mať!! :D Kukni cez amazon, cekom lacné ich majú :)

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).