piatok 25. mája 2018

Tracyho tiger v ľudskom svete // William Saroyan

William Saroyan bol americký spisovateľ, ktorého tvorbu by som popísala ako hlboko ľudskú. Nemôžem na úvod nenapísať jeden jeho citát, ktorý je k nemu navždy prilepený a pre mňa najviac charakterizuje jeho knihy, Tracyho tigra nevynímajúc. ,,Chcel som, aby bol človek veľmi krásny. Chcel som, aby jeho život- každá minúta i každý rok od chvíle narodenia až do samotnej smrti- bol ľahký, veselý, pôvabný i rozumný. Veril som, že sa to uskutoční."

Osobne si myslím, že táto knižka by pokojne mohla nahradiť niektoré z povinného čítania, ktoré som musela absolvovať na gymnáziu. Ilustráciami je to najkrajšia knižka, akú som kedy videla. Viem, že je to aj o osobnom umeleckom vkuse, no tieto sú tak krásne a k príbehu sa neuveriteľne hodia.
Od prvej chvíle, čo Thomas Tracy ako dieťa počul slovo tiger, chcel jedného mať. Roky nachádzal v encyklopédiách rôznych tigrov, no žiadny nebol ten jeho. Keď sa však už ako 15- ročný vybral sám do zoo a uvidel spiaceho čierneho pantera, vedel, že je to on. Odvtedy mal Tracy svojho tigra. 

Toto vám asi veľmi neobjasnilo príbeh, hh. Okolnosti sú však celkovo absurdné a rozprávkové. Nie je to realistická knižka. Ale je pre to o niečo menej reálna? 

Príbeh sa točí okolo života Tracyho, ktorý má svojho tigra. Chodí s ním všade, vidíme Tracyho zamilovať sa...  No a keďže Tracy je jediný, kto verí na svojho tigra, ktorého nikto iný nevidí, všetci ho pokladajú za blázna, jedného dňa však Tracyho tiger zmizne. A on sa dostane do blázinca...Objaví ho opäť, alebo je v dnešnom svete už navždy stratený?


...nám najmä pripomína, že hoci je niečo len v našich myšlienkach, nie je to o nič menej reálne. Okolo Tracyho všetci vidia len to hmotné, on našťastie vie, že to, čo nemôžeme vidieť ani sa toho dotknúť, je omnoho hodnotnejšie a dôležitejšie. 


- máš rád krátke príbehy, ktoré sú skôr o myšlienkách, ako o akcii a deji, 
- si sa pozrel na fotky a už teraz miluješ ilustrácie (ktoré nakreslila Martina Matlovičová), 
- potrebuješ uistenie a pripomenutie, že nie to hmotné, ale to, čo máme v hlave a srdci je to, čo je dôležité, 
- nemáš najšťastnejšie obdobie a potrebuješ pohladenie.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt png heart small

 


Už pred časom som od Saroyana čítala aj knižku Ľudská komédia, ktorá ma očarila a priala by som si, aby tiež vyšla v takomto krásnom ilustrovanom vydaní.

Poznáte Tracyho tigra? Čo si o nej myslíte vy? Páčila sa vám, alebo vám prišla skôr zmätená?

Moje hodnotenie


Vydalo vydavateľstvo Artforum v roku 2009, z angličtiny preložil Marián Andričík, ilustrovala Martina Matlovičová, počet strán 136. 

2 komentáre:

 1. Krásne spracovaný článok!♥♥♥
  Mňa Tracyho tiger čaká na poličke už poriadne dlho, no láka ma nie len tým prekrásnym a dychberúcim spracovaním - síce som knižku nečítala, no nedalo mi to a celú som ju prelistovala :D Je to naozaj dielo, ktoré ti do života niečo dá, obohatí ťa a naplní radosťou a poznaním. Ďakujem za navnadenie pre toto dielo, maj sa krásne ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dúfam, že sa ti bude páčiť, ono to je podľa mňa hlavne presne o tom, že naplní radosťou, poznaním a je takých pohladením, že nie sme sami. Aj ty sa maj krásne!

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).