pondelok 25. júna 2018

Autori, ktorých knihy chcem prečítať všetky!

Máte aj vy autorov, ktorých tvorba vás tak zaujala, že ju chcete prečítať celú?


V tomto článku vám predstavím ja tých svojich, terajších, ktorých knihy idem čítať. Myslím, že tým, že prečítame viac kníh od jedného autora omnoho lepšie pochopíme jeho spôsobu písania a myšlienkam jeho viet. A zvlášť to platí pri náročnejších autoroch, takže vám tu v krátkosti predstavujem tvorbu Michala Hvoreckého, Umberta Eca, Itala Calvina a Paola Giordana. Hurá slovenskej a talianskej literatúre! :)

Narodený: 29.decembra 1976 v Bratislave
Vyštudoval: estetiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt michal hvoreckýSlovenský spisovateľ Michal Hvorecký patrí k tej našej mladšej generácii. O jeho poviedke Veľké víťazstvo hypermarketov sme sa učili aj na gymnáziu, teraz si chcem prečítať jeho prvú zbierku poviedok Silný pocit čistoty, ktorá má už názvom charakterizovať telesný aj duševný stav mladej generácie. Celkovo Michal píše o dnešnom svete, trochu ironicky a často komentuje vplyv moderných technológií na našu generáciu, pritom ale nemám pocit, že by ju odsudzoval, skôr na ňu vtipne poukáže a hľadá a ponúka riešenia. Asi najviac známy je jeho najnovší román Trol.

Romány: Posledný hit, Plyš, Eskorta, Dunaj v Amerike, Trol

Zbierky poviedok: Silný pocit čistoty, Lovci  &zberači, Pastiersky list, Naum

Autobiografická próza: Spamäti

Divadelná hra: Slovenský inštitút, jedna komédia.

Veľmi mi je sympatický ako človek a najmä odporúčam pozrieť si tento rozhovor https://www.youtube.com/watch?v=yPygzftGUg8&t=651s :)

Narodený: 5. januára 1932 v Alessandrii, Zomrel: 19. februára 2016 v Miláne
Vyštudoval a zaoberal sa: stredovekou filozofiou a literatúrou, semiotikou, postmodernou filozofiou a literatúrou
Web: http://umbertoeco.it/

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt umberto ecoNo, tak tu sa dostávam k momentálne asi najznámejšiemu talianskemu autorovi, Umbertovi Ecovi. Prečítala som od neho zatiaľ len jeho najnovší román Nulté číslo, ktorý vám aj veľmi odporúčam a trošku o ňom zatiaľ píšem v článku: Je Nulté číslo od Umberta Eca kniha pre teba? Na odporúčanie cez instagram od jedného ,,Eco maniaka" :), som si ako druhú vybrala Vyrobiť si nepriateľa a iné príležitostné písačky, čo je skôr taká zbierka jeho názorov a myšlienok. Kedže jeho romány sú ťažšie na pochopenie, keďže majú v sebe veľa podtextov a odkazov, prečítať si niečo z jeho kratších, názorových diel mi príde ako vhodný krok, uvidím a určite vám dám vedieť.

Romány: Meno Ruže, Foucaltovo kyvadlo, Ostrov včerajšieho dňa, Baudolino, Tajomný plameň kráľovnej Loany, Pražský cintorín, Nulté číslo

Vedecké diela a eseje: Otvorené dielo, Diario minimo, Sketici a utešitelia, Le poetiche di Joyce, Traktát o všeobecnej semiológii, Ako napísať diplomovú prácu, Poznámky k Menu ruže, Interpretácia a nadinterpretácia, Hľadanie dokonalého jazyka v európskej kultúre, Hranice interpretácie, Päť úvah o morálke, O literatúre, Dejiny krásy, Dejiny škaredosti, O zrkadlách a iné eseje, Šesť prechádzok literárnymi lesmi, Umenie a krása v stredovekej estetike, Vyrobiť si nepriateľa a iné príležitostné písačky, Dejiny legendárnych krajín a miest.
Narodený: 15. októbra 1923 na Kube, Zomrel: 19. septembra 1985 v Siene
Vyštudoval: literatúru

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt italo calvinoItala Calvina som si vybrala preto, že sa považuje za jedného z najvýznamnejších talianskych spisovateľov 20. storočia, spolu s Umbertom Ecom, hoci je širšej verejnosti menej známy. Venoval sa najmä magickému realizmu, neorealizmu a sci-fi žánru. Túto knižku som našla v knižnici a jeho špecifický, trošku zložitejší štýl ma nadchol.
Romány: Chodník pavúčích hniezd, Naši predkovia: Rozdvojený vikomt, Barón na strome a Nejestvujúci rytier trilógia, Marcovaldo, Skrutátorov deň, Čé nula, Neviditeľné mestá, Zámok skrížených osudov, Keď cestujúci jednej zimnej noci..., Palomar, Slnko v znamená jaguára, Ulica svätého Jána

Prednášky a eseje: Odkazy tretiemu tisícročiu, Kameň navrchu, Zbierka piesku

Poviedky: Kozmikomické poviedky, Neľahké lásky

Ako vidíte, má tých diel doosť veľa, takže mám čo čítať hh, len nie je u nás až tak ľahké dostať sa k nim. Veľa z nich sa už nevydáva alebo sú vypredané.
Narodený: 19. decembra 1982 v Turíne
Vyštudoval: fyziku na Univerzite v Turíne 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt paolo giordanoNo a nakoniec, Paolo Giordano je jeden z  najmladších, najúspešnejších talianskych autorov. Jeho romány získali v Taliansku veľa ocenení a ja som ním priam fascinovaná. Človek, ktorý vyštuduje fyziku a takto nádherne píše? O jeho debute Osamelosť prvočísel napíšem v blízkom čase samostatný článok, je veľmi taká, ako by som to povedala, podmanivá, hoci smutná a pri jej čítaní si prejdete veľkým rozpätím pocitov.Romány: Osamelosť prvočísel, Ľudské telo, Čierna a strieborná

Nakoniec len prikladám ešte dve knihy, ktoré chcem za leto preskúmať. Umění překladu od Levýho ma teší najviac, stála ma síce viac, ale prekladanie je niečo, čo ma naozaj zaujíma a chcem to študovať. Sebectvo tých druhých je opäť kniha z vydavateľstva Inaque, ktoré mám veľmi rada a téma narcizmu, najmä teda už jej podanie na obálke v anotácii.

Čítali ste niečo od týchto autorov? Zaujali vás?

Konečne tu bude, ako som to najprv aj plánovala, prevaha talianskych autorov a kníh, tak snáď vás nadchnú tak ako mňa! :)

2 komentáre:

 1. Pekný článok :)! Aj ja to mám veľmi podobne, ako ty. Málokedy ma autor zaujme, až tak, že mám potrebu prečítať všetky jeho dielo, no o to viac mi je vzácnejšie a moja radosť je väčšia, keď sa tak stane. Aktuálne to prežívam s Thomasom Hardym. Začala som jeho dielom Ďaleko od hlučného davu, nasledovala Tess d'Urberville, až som sa napokon pristila pri tom, ako vykupujem antikvariáty a zháňam si jeho ostatné tituly. No som nadšená. Myslím, že dosť ma láka aj Oscar Wilde, pretože jeho Portrét Doriana Graya je fantastický. A slabosť mám aj pre sestry Bronteové. Ich tvorbu vyhľadávam taktiež veľmi často a chcem prečítam všetky ich príbeh. Keď som bola mladšia, tak to boli YA fantasy. Taká Cassandra a Clare... Čokoľvek vyšlo, musela som to mať :D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach prepáč za chyby. Písala som narýchlo.
   *diela
   *pristihla
   *príbehy
   *Cassandra Clare

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).