piatok 22. júna 2018

Je Nulté číslo od Umberta Eca kniha pre teba?

,,Žáner thriller veľmi nemám rada, príde mi to ako nepodarená detektívka, v ktorej už na začiatku viem, kto je vrah...“ Ja, asi 3 mesiace dozadu.

Dnes? Táto knižka je označená za postmoderný konšpiračný, politický thriller a je to jedna z najlepších kníh, aké som tento rok prečítala.


Je krátka, prečítala som ju za deň, no hlavne Eco veľmi dobre vie, ako písať tak, aby vás udržal v napätí a jediným, čo je v tej chvíli pre vás dôležité, je čítať ju ďalej. Nie je to však kniha, ktorú môžete čítať a užiť si ju bez akýchkoľvek vedomostí, preto som nižšie v článku napísala pár bodov, ktoré podľa mňa ak aspoň zopár spĺňate, jej čítanie si užijete.

Aká je to postmoderná literatúra? 


Je vcelku ťažké ju opísať, ale dôležité je, že má nejaký predtext, niečo, čím je inšpirovaná a na čo odkazuje, čiže veľa podtext. Vpodstate vychádza z toho, že všetko už vymyslené a napísané bolo, len to treba dať do kontextu dneška.
Ak by ste si chceli spojiť s postmodernou literatúrou nejakých Slovákov, Vilikovský, Hvorecký alebo Dušan Dušek sú pokladaní za našich predstaviteľov.

Kto je Umberto Eco?


To, že táto kniha je napísaná tak dobre, nie je len taká náhoda, taliansky spisovateľ Umberto Eco mal v čase jej napísania 83 rokov, viac publikovaných skvelo hodnotených aj predávaných kníh a za sebou dlhé štúdium literatúry, jej fungovania a problémov. Tiež je to teoretik umenia, estetiky a zaoberal sa stredovekou mentalitou ľudí. Zomrel v roku 2016 a táto kniha je jeho posledná, jeho prvá a najznámejšia kniha sa nazýva Meno ruže.

Neskôr, keďže plánujem Ecovu tvorbu preskúmať viac, určite napíšem aj článok pre tých, ktorí sme ju už prečítali, ale teraz vám hlavne odporúčam, aby ste si akékoľvek recenzie prečítali až po jej prečítaní! Neviem čím to je, ale veľa ľudí má práve pri tejto knihe pocit, že recenzia znamená prerozprávanie celého deja.

Schválne vám nenapíšem ani trošku z deja, pretože ja som o nej nevedela pred začatím takmer nič a myslím si, že tak je to najlepšie.

Aby ste ale vedeli, či vás aspoň trošku zaujíma, dala som dokopy pár bodov, ktoré by ste mali spĺňať, aby sa vám knižka páčila.

Čo teda potrebujem, aby ma kniha Nulté číslo aspoň trochu zaujala?


  •  Asi najdôležitejší je aspoň mierny záujem o Taliansko, ich mentalitu, históriu a najmä aspoň trocha politiku od 2.svetovej vojny po súčasnosť (aj keď popravde, veľa podobných vecí sa v politike aj medzi ľuďmi, kde je to stále o tom istom, deje aj u nás).
  •  Musia ťa zaujímať literárne problémy a spôsoby písania, viem si predstaviť, že niekto, kto literatúru študuje, v nej nájde veľmi veľa narážok a podtextov.
  •  Musia ťa zaujímať otázky toho, čomu v médiách a histórií môžeme a nemôžeme veriť, tiež ak si fanatik do rôznych konšpiračných teórií, je to niečo pre teba.
  •  Dá sa povedať, že musíš byť náročnejší čitateľ a neuspokojíš sa s jednoduchosťou a prvoplánovosťou, nie je to kniha, pri ktorej vypnete, práve naopak.
  • Je to také ako by som povedala intelektuálnejšie, po slovensky proste nemôžeš byť vymletý hh, musíš mať aspoň všeobecný prehľad. Ja osobne by som povedala, že ak máte radi romány Evy Urbaníkovej, s najväčšou pravdepodobnosťou, toto proste nie je kniha pre vás. 


Keď pozerám alebo čítam rozhovory s Ecom, nemôžem si pomôcť ale som fascinovaná všetkým, čo povie. Žiadny iný jeho román som nečítala, ale som ním momentálne tak očarená, že si chcem prečítať všetky. 

Nakoniec len poviem prečítajte si ju, pripravte sa, že je geniálna, ale že ju pravdepodobne z 90% na prvýkrát celú nepochopíte.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).