pondelok 4. júna 2018

Je Príbeh služobníčky naozaj taký skvelý?...alebo prečo by forma nemala byť až za obsahom // Margaret Atwood // recenzia

Dystopický román Príbeh služobníčky od kanadskej spisovateľky Margaret Atwood sa aspoň z môjho pohľadu stal ošiaľom zo dňa na deň. Neviem, či to spôsobil iba seriál alebo u nás konkrétne aj nová edícia knižky s ľahko všimnuteľnou a zapamätateľnou obálkou. Asi jednoducho aj kniha aj seriál už podľa popisu vyzerajú zaujímavo a šokujúco. A ani by som si nedovolila tvrdiť, že zaujímavá nie je. Len si myslím, že by kľudne mohla byť lepšia...Náš svet budúcnosti má veľký problém a tým je extrémna neplodnosť žien a mužov. V takto extrémne vyhrotenej situácii, kedy sú deti unášané a vládne zúfalosť, sa podarí totalitný prevrat a z bývalých Spojených štátov je Gileádska republika, v ktorej funguje prísna hierarchia. Naša hlavná hrdinka Fredova je jednou zo služobníčok, stále plodných žien, ktoré stratili všetku svoju slobodu a teraz slúžia v rodinách bohatých Veliteľov, aby im splodili dieťa, keďže ich žena nemôže otehotnieť. Má teda jedinú úlohu- rozmnožovať sa. Celý svet je nám ukázaný z jej perspektívy, jej pohľadu a jej spomienok.

💭 Nevyvíjanie sa Fredovej chrakteru
Pri čítaní knižky som mala pocit, že Fredova je nám už od začiatku popisovaná rovnakým spôsobom. Nevidela som odlišnosť od jej správania pred a po tom, ako ju uvrhli do tejto situácie, hoci možno to aj o tom malo byť, že sa jednoducho prispôsobila situácii, lebo nemala na výber neviem... Na druhej strane napríklad Janine alebo Moira boli postavami, ktoré prešli istým vývinom v takejto extrémnej situácii.

💭 Preskakovanie z akcie do absolútneho kľudu
To musím povedať, že mi asi celkovo nevyhovoval formát týchto jej spomienok, chvíľu sa dialo to, potom ono a bol v tom dosť veľký chaos. Keď ma začala nejaká časť baviť, hneď z nej preskočila na diametrálne odlišnú. 

💭 Prílišné vysvetľovanie
Často som mala tento pocit, že autorka až príliš vysvetľovala niektoré veci, ktoré som pochopila sama, akoby mi ako čitateľovi nedôverovala, že to som schopná pochopiť.

💭 Sústredenie sa na psychiku žien na úkor príbehu služobníčky
Autorka rozoberala priveľa problémy žien, ktoré súvisia možno s takým tým našim typickým prílišným premýšľaním, a hoci sa mi často jej úvahy páčili a dotkli sa ma, pôsobilo to na úkor celkového príbehu.


💭 Neukázanie myšlienok mužov
Trochu mi vadilo, že na mužov sa akosi trochu pozabudlo, nepísalo sa alebo len veľmi náznakovo a málo, ako sa oni v tomto svete cítili a čo prežívali. Oni snáď všetci chcú svet bez lásky?

💭 Posledná kapitola
Touto kapitolou to pre mňa autorka úplne zabila. Nerozumiem, prečo pociťovala potrebu nám absolútne všetky súvislosti vysvetliť, mala som pocit, akoby mi prosto celú knihu vysvetlil učiteľ, pretože si myslí, že nie som schopná ho pochopiť sama. 


💕 Príbeh
Určite celkový nápad a príbeh, nemôžem tvrdiť, že ten svet nebol vytvorený geniálne, všetky súvislosti od oblečenia po spôsob chovania sa k týmto ženám. 

💕 Založenie na faktoch 
To, že celý príbeh je založený len na reálnych udalostiach, ktoré sa už udiali len v inom čase a priestore. Len nám to nemusela všetko nakoniec vysvetliť, práve v tom by bola jej geniálnosť pre čitateľa, že by na tieto súvislosti mal vedieť prísť sám. 

💕 Myšlienka slobody pre a od niečoho
Myslím, že asi najunikátnejšia myšlienka, aspoň ja som ju nikde nevidela nikoho takto rozoberať a je to niečo, nad čím budem dlho a v mnohých situáciách premýšľať. Kedy mám slobodu pre niečo a kedy od niečoho a kedy ju môžem ponúknuť iným, kedy a pre koho je lepšia jedna a kedy druhá...


💕 Mnoho myšlienok a úvah
Hoci áno, nepáčilo sa mi, že na úkor nich išiel do pozadia príbeh, s veľa myšlienkami som sa stotožnila a ak by boli v inom románe, asi by som ho milovala.📖 nečakáš dystopickú sci-fi plnú akcie
📖 si chceš prečítať skôr psychologickú analýzu ženskej mysle aj v dnešnom svete
📖 si pripravený, že ti autorka bude často príliš veci dovysvetľovávať a nevadí ti to
📖 chceš pochopiť alebo sa stotožniť s neustálym rozoberaním a premýšľaním nad všetkým, typickým práve pre nás ženy
📖 a ak si chceš prečítať niekoľko zaujímavých úvah o  slobode, láske a mnohých ďalších, citovať by som z nej vedela veeľmi dlho :)

Cez všetko, čo sa mi na nej nepáčilo, ma prinútila nad ňou rozmýšľať a koniec koncov by som vám ju odporučila prečítať. 

Moje hodnotenie
 3,5/5

Ak ste čítali Príbeh služobníčky alebo pozeráte seriál, čo si o ňom myslíte? Súhlasíte so mnou, alebo ste tam to čo ja vôbec nevideli a popísali by ste ju úplne inak? Aký pocit ste mali z poslednej kapitoly? Určite mi napíšte do komentárov, prípadne ak mi viete dať link na inú zaujímavú recenziu a názory, som dosť zvedavá... 

4 komentáre:

 1. Chcem sa opýtať či si prvé čítala knihu alebo pozerala serial.
  Osobne som takto knihu nevnímala a máš k nej super postrehy.
  Ja som osobne čítala prve knihu a potom napozerala serial. Ja knihu vnímam asi takto: iní rozhodujú za nás (za ženy, spoločnosť). Kniha sa mi veľmi hodí na dnešný svet aj keď bola pisaná v minulosti. Zosobnila som ju hlavne so spoločenskými otázkami, politikou, ale aj tak vážne super postrehy a aj spisanie pre a proti. :)


  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Videla som prvých 5 dielov seirálu a potom som začala čítať knihu, možno aj preto som bola z knižky tak prekvapená, lebo seriál to celé pojal skôr akčnejšie alebo príbehovo povedala by som. Inak ako takto zosobnene so spoločenskými situáciami sa to asi ani brať nedá, keďže to je celé založené na faktoch. Čítala si 1984? Tiež dystópia, ak si nečítala tak si ju musíš, naozaj geniálna, lebo túto knižku mi možno aj trošku pokazilo, že v jednej recenzii to niekto k tomu prirovnal, a teda tak geniálne to určite nie je. A teším sa, že ti recenzia príde zaujímavá a vďaka aj za zdieľanie na instagrame :).

   Odstrániť
 2. Zaujímavá recenzia, aj keď mi príde trochu smutné, že si ju - a zrejme aj knihu - poňala trochu... povrchne. Treba si uvedomiť, že Príbeh služobníčky je klasika napísaná v 80 rokoch 20 storočia a bola napísaná za istým účelom a že jej zrod podmieňovali dobové reálie a že je na jednej strane fiktívnym dielom, ale na strane druhej sa autorka snaží predstaviť budúcnosť, ktorá nebola v tej dobe až taká nereálna. Offred je síce pasívna, ale je pasívna, aby zosobňovala ženy, ktoré mali kedysi voľnosť a necenili si jej, rovnako ako Moira zosobňuje vzdor nátlaku, ktorý ju ale neskôr aj tak zlomí. To nie je o tom, či sa postavy vyvíjajú, ale čo reprezentujú. A dovolím si nesúhlasiť s tvojím bodom, že sa nevenuje myšlienkam mužov...venuje, dokonca ich ukazuje. Len samotný vzťah Commandera a Offred alebo Nicka a Offred, samotný klub Jezebel, to všetko je náhľad do mužského sveta. A už tobôž nesúhlasím s tvojím názvom, pretože forma, ktorú si autorka vybrala práve slúži na to, aby obsah ešte viac vynikol. Niekedy sa treba pozrieť na to, čo čítame, lebo nie všetko je akčná dystópia a lá Divergencia, niektoré knihy boli napísané preto, aby do sveta rozšírili dôležitú správu a odporučiť Príbeh služobníčky typom "ak chceš pochopiť alebo sa stotožniť s neustálym rozoberaním a premýšľaním nad všetkým, typickým práve pre nás ženy" mi príde až dehonestujúci, pretože tam nejde o to, ako ženy neustále nad všetkým premýšľajú, tam ide o to, ako sa muži snažili v minulosti a v prítomnosti regulovať našu slobodu rozhodovania sa o interupcii, ako sa muži snažili a snažia rozhodovať o našom vlastnom tele.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Popravde musím s tebou do istej miery súhlasiť, to, že recenzia pôsobí povrchne musím priznať keď sa k nej vraciam aj ja, ono sa to stalo na úkor toho, že som ju chcela urobiť akosi ľahko čitateľnú a prehľadnú. Ale nemôžem poprieť, že akokoľvek sa snažím prehodnotiť svoj názor, vždy sa vraciam k tomu, že sa mi kniha nepáčila. Celé to bude z veľkej časti zapríčinené, že je podaná len z pohľadu jednej postavy, ktorá je veľmi subjektívna. Mne zase príde dehonestujúce, že prakticky zo dňa na deň sa v Amerike, konkrétne v Massachusetts, ktoré je najviac oceňované za svoje práva na slobodu aj právo žien na potrat, a tiež jeden z najmenej náboženských štátov, vznikne prakticky zo dňa na deň takýto totalitný režim. Je tu istá náboženská história, ale túto premenu som jej proste neuverila. Čo sa týka toho pohľadu mužov, tak súhlasím ale len do tej miery, že ja jednoducho neverím, že tí muži chceli takýto svet. Samozrejme je mnoho mužov, ktorí takto ako aj kapitán premýšľajú, ale majú na to dôvody alebo skôr by som povedala isté traumy, a to by nás vracalo zase k ženám z minulosti. Muži ako ich ja poznám chcú lásku presne tak isto ako ženy a Margaret ich popísala len z jednej stránky. A to, že to bolo napísané v 90. rokoch s tým nemá nič spoločné. A s tou formou nemôžem zase stále súhlasiť ja, pre mňa jej vety nemajú rytmus, akoby sa každé slovo zaseklo v strede riadku počas čítania. Celá tá narácia mi nedáva zmysel a čo sa týka toho ,,prílišného premýšľania žien“ ako som to nazvala, uznávam že prehnane a mylne, to som si teraz vysvetľujem tak, že Margaret tam prosto chcela dať veľa svojich názor na náboženstvo, politiku, postavenie žien... A pokiaľ sa človek nestotožňuje s nimi, kniha už nemá veľký zmysel. Každopádne ďakujem za názor a určite sa nad tým ešte budem zamýšľať, nie je to tak, že toto je môj hotový názor a je veľmi možné, že sa mýlim, pretože do knižiek často ťahám svoje subjektívne pocity.

   Odstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).