sobota 16. júna 2018

O slovenských vydavateľstvách: Artforum // Aké ich knižky som čítala a aké si prečítať plánujem?

Artforum asi väčšina pozná ako kníhkupectvo, ale možno ste si všimli, že na stále viac knižkách je ich meno napísané ako meno vydavateľa. Najprv boli iba kníhkupectvom, postupom času ale ako sami uvádzajú z dôvodu, že im v literárnom svete a najmä na ich vlastných policiach chýbali knihy niektorých autorov, rozhodli sa ich sami vydať.

Ako, hlavne je to vydavateľstvo, ktoré ma ešte nesklamalo knižkami, ktoré vydáva, narozdiel od veľkých vydavateľstiev, ktoré naozaj vydávajú všetko, len aby sa to predalo. Zároveň mám ale pocit, že to zase s tými umeleckými knižkami nepreháňajú, samozrejme chápem, že pre prežitie je potrebné predávať a vydávať aj knižky, ktoré sa lepšie predávajú, pretože aj širšia skupina ľudí menej zaujatá literatúrou ich rada číta.

Zároveň mi je veľmi sympatický celý príbeh založenia, v skratke to boli ľudia, ktorí naozaj milovali literatúru a umenie celkovo a chceli o nich diskutovať a keďže tu vtedy nič také nebolo, bez akýchkoľvek skúseností sa do toho proste pustili. Celý príbeh založenia kníhkupectva si môžete prečítať na ich stránke tu, konkrétne príbeh založenia vydavateľstva tu.


Ilustrácie. Nemám rada paperbacky, je to lacné vyrobiť no kúpiť si ho často nie je taký rozdiel ako pri pevných väzbách. Zároveň mám veľmi rada, keď je aj obal knihy jej súčasťou. Presne to v Artfore robia a napríklad knižka Tracyho tiger má v sebe tie najkrajšie ilustrácie, ako som videla.Rovnováha. Artforum sa aj ako kníhkupectvo snaží propagovať skôr menej komerčné, za to lepšie knižky a viem, že kniha, ktorú odporučia ale teda najmä vydajú, sa mi bude páčiť (v porovnaní s Martinusom, ktorý odporúča vlastne úplne každú knižku...). Zároveň ale viem, že ako kníhkupectvo predávajú aj menej umelecky hodnotné knižky, nepropagujú ich však až tak veľmi, čo je mi veľmi sympatické.


Monika Kompaníková: Piata loď. Ako prvú som čítala Piatu loď od Moniky Kompaníkovej, myslím, že to bolo asi rok dozadu, niekedy v čase, keď vyšiel aj film. Pamätám si, že sa mi vtedy veľmi páčila a mala som ju prečítanú za chvíľku. Mala som pocit, že veľmi dobre vystihla atmosféru dospievania malého dievčaťa na sídlisku, v rodine bez otca, kde svoju maminu nesmie volať mama a starú mamu stará mama. Raz, keď jej jedna pani dá postrážiť kočík s dieťaťom no nevráti sa, o dieťa sa rozhodne postarať s myšlienkou, že ona bude preň lepšie mama a začne so živým bábätkom ,,hru na rodinu". 

William Saroyan: Tracyho tiger. Už spomínaný Tracyho tiger, ktorého jednoducho zbožňujem a dôvody prečo si môžete prečítať TU, no v skratke je to nádherná rozprávka, trochu podobná Malému princovi a ilustrácie od Martiny Matlovičovej pre mňa k tomu príbehu už jednoducho patria.

Jonas Hassen Khemiri: Všetko, čo si nepamätám. Posledná, moja najnovšia knižka od nich je z edície -klad, ktorú začali vydávať len teraz. Sama som ju začala čítať len teraz, ale zaujala ma už od začiatku. Je to príbeh o Samuelovi, zvláštnom chalanovi, ktorý zomrie a my sa z výpovedí rôznych ľudí dozvedáme rôzne veci z jeho minulosti či chvíľ pred smrťou, niekedy je ťažké rozlíšiť, kto čo rozpráva a najmä netušíme, komu môžeme veriť. Veľmi zaujímavý príbeh a štýl vyrozprávania, keď ju dočítam, určite o nej niečo napíšem.Celý zoznam kníh, ktoré vydali, nájdete tu.


Knižky, ktoré si ja chcem v najbližšej dobe prečítať sú určite ďalšie z edície -klad. Všetky knižky z tejto edície majú špeciálne vyrobené obálky a ilustrácie v rovankých farbách a sú to preklady súčasnej svetovej beletrie, ktorú nazvali ,,základom kvalitnej knižnice 21.storočia."

Ďalej si chcem prečítať už dávnejšie vydané Hlbokomorské rozprávky od Moniky Kompaníkovej, ktoré získali cenu Najkrajšia kniha Slovenska, Najkrajšia detská kniha, dve ceny na Bienále ilustrácii Bratislava, ocenenia IBBY aj Literárneho fondu.


A posledná, ktorú by som si chcela prečítať v čo najbližšej dobe sú Neviditeľné mestá od Itala Clavina, asi najvýznamnejšieho postmoderného talianskeho autora. Za toto vydanie som veľmi rada, pretože nájsť u nás knižku od Calvina vôbec nie je ľahké.Čo si myslíte o kníhkupectve/ vydavateľstve Artforum vy? Aké knižky od nich by ste mi ešte odporučili? 

Tiež by ma zaujímal váš názor na paperbacky a pevné väzby so špeciálne na mieru ilustrovanými obálkami, ako som napísala vyššie, paperbacky veľmi nemusím a zaujímajú ma iné názory.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).