nedeľa 27. januára 2019

Doris Lessing- The Grass is Singing ; Výnimočný príbeh Afriky a Británie

Príbeh odohrávajúci sa v Južnej Rhodesii (dnešné Zimbabwe), obraz Africkej prírody v kontraste s utrpením ľudí, ktorí tu žijú. Román, ktorý bol nezvyčajným zážitkom. Hoci je prostredie, v ktorom sa odohráva samo sugestívne, najväčšiu živostnosť majú vždy postavy: vytvorené tak živo, hlboko, reálne.

Mary je žena, ktorá nenávidí prírodu a všetko s ňou spojené. Až do chvíle, kedy ju spoločnosť privedie k tomu, že by sa mala vydať, ju to ani nenapadne. Nie je to však žena, ktorá vie, ako žiť život, hoci sa tak najprv môže zdať. Pod tlakom spoločnosti si vezme prvého muža, ktorý ju neodpudzuje, vydá sa zaňho a presťahuje sa z mesta na farmu. Až do poslednej chvíle však premýšľa o dni, kedy sa vráti do mesta a bude opäť žiť život, ako predtým.

Príbeh vraždy Mary (Márie), bielej ženy žijúcej v Afrike; jej čierneho sluhu Mosesa (Mojžiša), miestneho, ktorý ju zavraždil. 

V prvej kapitole sa dozvieme koniec, 

ďalej celý príbeh, ktorý k nemu viedol. 
Nepýtame sa ,,Čo sa stalo?"
Ale ,,Ako a prečo sa to stalo?"


Doris Lessing je britská spisovateľka. Jej rodičia boli Briti, narodila sa však v Iráne a až do svojich 30 rokov žila v Južnej Rhodesii (Southern Rhodesia)- bývalá britská kolónia v Južnej Afrike, dnešné Zimbabwe. Tu sa odohráva aj jej prvý román The Grass is Singing. Priniesla ho so sebou do Londýna, kde sa v roku 1949 presťahovala. V roku 2007 získala Nobelovu cenu za literatúru.

Južná Rhodesia bolo miesto, kam sa mnoho Britov v tej dobe sťahovalo, aby zbohatli. Kúpili tu pole a miestny na ňom za malé peniaze pracovali. To je aj prípad Dicka Turnera, až na to, že jemu sa zbohatnúť nikdy nepodarilo. Nikdy nedokončí to, čo začne, no farmu a prírodu miluje. Až tak, že napriek tomu, že už nemá čo dať do úst a jeho žena Mary tu zošalela, nechce odísť do mesta.

1. Nadradenosť vs. podradenosť, rasová diskriminácia, hierarchia a autorita


Jednou z hlavných tém, ktoré autorka rozoberá, je vzťah bielych a čiernych. Dej sa odohráva v čase, keď boli čierni stále otrokmi bielych, Južná Rhodesia bola britská kolónia. Mary nikdy nevidela černochov ako ľudí, boli pre ňu zvieratá; ich dotyk bol pre ňu odporný. A takto sa niektorí ľudia cítia aj dnes, nie len voči čiernym. Neviem, či je to naša všeobecná ľudská vlastnosť: vždy sa nad niekoho povyšovať. Aspoň je to dnes vo väčšine krajinách aspoň právne v poriadku; vtedy mohli černocha zastreliť, a dostať pokutu pár libier.
Neskôr sa však situácia otočí; pripadalo mi to trochu ako hra, kedy sa občas pozeráme na situáciu z Maryinej strany, inokedy z Dickovej, inokedy zo strany ich suseda Charlieho Slattera, nakoniec zo strany Mosesa...


2. Manželstvo: bolo to manželstvo?


V jednom z rozhovorov Doris povedala, že to nebolo manželstvo. Nemilovali sa, nikdy, ani na začiatku, nemali deti. Kniha pojednáva aj o tom, ako Mary k manželstvu dohnali ľudia okolo, jej priatelia, ktorí si však nevedeli predstaviť ženu, ktorá sa v 30 a neskôr nevydá. Stala by sa z nej stará dievka, a to sa nenosilo. Dnes už táto téma nie je až tak aktuálna, hoci ľudia majú stále predsudky. Dnes sa na nás našťastie už nikto nepozrie a nepovie si: ,,Ah, pozri, má 25 a ešte nie je vydatá!"


3. Ženskosť, sexualita, materinskosťNajviac myšlienok a strán je venovaných práve Mary. Ona je dôvod, prečo by ste si knihu mali prečítať. Bola reálna, možno až priveľmi. A pritom odo mňa samej tak odlišná. No naozaj, hoci som s ňou takmer nikdy nesúhlasila, súcila som s ňou, pochopila som ju. Sme s ňou až do chvíle, kedy zošalie...
Kniha ani Doris nemajú nič spoločné s feminizmom, no zároveň je o žene a jej pohľade na svet; takže ak sa vám páčia autorky ako Elena Ferrante, je to výborná voľba. Každopádne vám odporúčam prečítať si ju; Lessing túto knihu napísala ako 25- ročná. Je to neuveriteľné, výnimočná, vynikajúca a veľmi intelektuálna kniha.

S láskou, A.

Ak si ju prečítate a zaujala vás, pozrite/ vypočujte si určite aj:

Podcast BBC Book Club- Interview with Doris Lessing on The Grass is Singing
The First Page with Thomas C. Foster: THE GRASS IS SINGING by Doris Lessing
Mary´s sexuality in the Grass is Singing
Romeo and Juliet in The Grass is Singing
Doris Lessing- White mistresses and menservants (2/26)

1 komentár:

  1. Páči sa mi, ako si zhrnula všetky podstatné info o autorke, knihe, kontexte a spojila ich s tvojím názorom.:) Knihu som čítala na strednej kvôli škole, mala čosi do seba, hoci si klasiku asi nikdy úplne nezamilujem. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj názor ku knižke :).